Artvin’de her hafta pazartesi günü kurulan halk pazarı tezgahlarında kirazlar da yerini aldı.

Artvin’in Merkeze bağlı Çimenli Köyünde kendi ürünlerini üreten 49 yaşındaki Pazar esnafı Melice Aksoy, köyünde kiraz sezonunun açıldığını ifade etti.

Pazar esnafına bol kazançlar dileyen Aksoy, “Bu hafta pazar tezgahına kirazı sanırım ilk ben getirdim. Bundan sonra artık herkeste olur. Köyümde kendi ürünlerimi ekiyorum. 4 yıldır pazarda satışa sunuyorum.” dedi.

Vatandaştan kiraza özlem

Yol Kontrolleri Devam Ediyor Yol Kontrolleri Devam Ediyor

Vatandaşların kirazı özlediklerini ifade eden Aksoy, “Sezonun ilk kirazı. Mevsimin başında ilk yetişen meyve ve sebzelere söylenen turfanda olgunluğunda diyebiliriz. İlk haline göre tadı güzel ama daha güzelleri bunların arkasından gelenler oluyor. Vatandaşlar kirazı özlemiş. Bakan da, alan da, soran da var. Kilosunu 100 liradan satıyorum.” şeklinde konuştu.

Baraj nem oranını yükseltti”

Artvin’de ektiği sebze ve meyvelerinden eski verimi almadıklarını ifade eden Aksoy, eskiden daha fazla ürün çıkarttıklarını kaydetti.

Halk pazarında 4 yıldır kendi ürünlerini satışa sunan Aksoy, “Herhalde bu baraj bizi etkiledi. Artvin’de ürünlerimiz eskisi gibi çok olmuyor. Baraj nem oranını yükseltti. Ben kendimce etkilendiğimizi düşünüyorum. Eskiden daha fazla ürün çıkartırdık. Sadece kiraz olarak değil, diğer meyve ve sebzelerin açısından da değerlendirirsek fark çok, eskiden ürünlerimiz daha çok olurdu.” ifadelerini kullandı.

kiraz

Editör: Aleyna SARIGÜL MERT