Borçka’nın Gündoğdu Mahallesi’nde 3 yıl önce kendi işletmelerini açan Ayça Küçük ve Sibel Küçük araçların koltuklarını söküyor, pasta cila ve seramik kaplama yapıyor.  'Kadının isteyince yapamayacağı şey yoktur' diyen Küçük kız kardeşler, otomobil sevdasını mesleğe dönüştürdüklerini ve Borkça halkından olumlu dönüş aldıklarını söyledi.

Whatsapp Görsel 2024 02 28 Saat 13.41.58 F3Ddf9A5Temizlik uygulamalarını ilk başta kendi araçlarında denediklerini ve iyi sonuç aldıklarını bu nedenle de oto kuaför işine girmeye karar verdiklerini anlatan Küçük kız kardeşler, araçların koltuklarını söküp iç temizlik yapan, motor yıkayıp, pasta cila atan kardeşler, kadın eli değdiyse temiz işçilik olur mantığıyla işlerini titizlikle ve severek yapıyor.

Whatsapp Görsel 2024 02 28 Saat 13.41.58 3A2A42A7Her şey arabaya duydukları sevdayla başladığını aktaran 36 yaşındaki Ayça Küçük, çocukluktan gelen bir heves söz konusu olduğunu bu hevesi mesleğe dönüştürmek istediklerini ve öncesinde eğitim aldıktan sonra kendi işletmelerini açtıklarını söyledi.

Güreşen Köyünde Yangın! Müdahale Sürüyor Güreşen Köyünde Yangın! Müdahale Sürüyor

Borçka halkının yaptıkları işi erkek mesleği olarak adlandırdıkları zamanlar olduğunu belirten Küçük,“Evet zor meslek, işimizi gerçekten çok sevdiğimiz için zor olan kısım tolere edilebiliyor. Ben eve yorgun bir şekilde gitmiyorum. Etrafımızda olumlu anlamda tepkiler gördük. Özellikle kadınlar çok destek oldu buda bizi çok mutlu etti. Kadınlar gerçekten isterse birazda cesarette bulunursalar önlerinde hiç bir engelin durabileceğine inanmıyorum” ifadelerini kullandı.

Whatsapp Görsel 2024 02 28 Saat 13.41.58 871Efb1ETürkçe öğretmeni olan 24 yaşındaki Sibel Küçük, iş çıkışı ve hafta sonu ablasına yardım ediyor. Bu işi tercih etmelerindeki en önemli nedeninin otomobillere olan merakları olduğunu belirten Küçük, “Otomobillerle ilgilenmeyi onlarla vakit geçirmeyi çok seviyoruz. Pasta cila, iç kuaför, far temizliği, motor yıkama, seramik kaplama gibi uygulamaları yapıyoruz. Gelen müşteriler ilk önce çok şaşırıyor, işletmenin sahibi siz misiniz uygulamaları siz mi yapıyorsunuz diye sorular soruyor. Daha sonra yapılan işlemleri görünce oldukça memnun kalıyorlar. Ülkemizde kadın, eli değdiyse temiz işçilik olur mantığı ön planda olduğu için bizim bu doğrultuda amacımızda gelen müşterilerimize temiz işçilik ve kaliteli hizmet sunmak. Buradan kadınlara seslenmek istiyorum. Kadınlar neyi isterse başara bilirler. Sadece pes etmemelerini tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

Ali Eray ÇELİK

Editör: ALİ ERAY ÇELİK