Artvin Çoruh Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı ile Artvin İl Sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezi iş birliğinde Kolorektal (Kolon / Kalın Bağırsak) kanserine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için ‘1-31 Mart Kolorektal Kanseri Farkındalık Ayı Etkinlikleri’ çerçevesinde Artvin Devlet Hastanesi ve Aile Sağlığı Merkezi içerisinde stant açıldı.
Mart ayı Kolon Kanseri Farkındalık Ayı olarak belirlenmiş olup dünyanın birçok ülkesinde hastalığa dikkat çekmek üzere farkındalık etkinlikleri düzenlendiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Selma Durmuş Sarıkahya Mart ayı içerisinde farklı tarihlerde Hastanede ve Aile Sağlığı Merkezinde Bilgilendirme standı açtıklarını dile getirdi.  

stantt5
Bu çerçevede Artvin İl Sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezi, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Birimi personelleri ve Hemşirelik Bölümü öğrencileri tarafından hasta ve hasta yakınlarına 50-70 yaş arası bireylere Kolorektal Kanser taraması çerçevesinde Gaitada Gizli Kan kiti dağıtımı gerçekleştirilerek, etkinliğe başvuranlara kolon kanseri erken teşhisinin önemi hakkında bilgi verildi.
Hemşirelik öğrencileri hazırladıkları maketlerle kolon kanseri belirtilerini ve korunma yollarını standa başvuran hasta ve hasta yakınlarına anlattılar. 
Kanser taramalarının en önemli basamaklarından birinin farkındalık çalışmaları olduğunu belirten Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlusu Uzman Doktor Feyza Kutay Yılmaz, “Bu sebep ile tüm vatandaşlarımızı Kolorektal Kanser için taramaya davet ediyoruz” söyleminde bulundu.
Hemşirelik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Amine Terzi de standa gelerek bilgilendirme çalışmalarına katılan öğrencileri tebrik etti. 
Stant çalışmalarına Hemşirelik bölümü öğretim üyeleri, Aile Sağlığı Merkezinde çalışan hekim ve hemşireler, sağlık çalışanları destek verirken, halka Gaitada Gizli Kan kiti dağıtımı gerçekleştirildi.

stant2-1

İklim Değişikliği Çalışanların Yüzde 70'i için Sağlık Sorunu Oluşturuyor İklim Değişikliği Çalışanların Yüzde 70'i için Sağlık Sorunu Oluşturuyor

stant3-1

stant4-1

Editör: Aleyna SARIGÜL MERT