UNESCO'nun koruması altındaki Türkiye'nin ilk ve tek biyosfer rezerv alanı olan, Camili, Düzenli, Efeler, Kayalar, Maral ve Uğur köylerini bünyesinde barındıran Macahel bölgesine 6 -7 Şubat’ta etkili olan kar yağı sonrası ulaşım sağlanamıyor.

Whatsapp Image 2024 02 21 At 16.32.15

İki haftadır ulaşıma kapalı olan bölgede Karayolları tarafından görevlendirilen ekiplerinin yolun açılması için başlattığı çalışma devam ediyor.

Artvin Barosunda 23 Nisan koltuk değişimi Artvin Barosunda 23 Nisan koltuk değişimi

1900 rakımlı camili geçidinde farklı noktalarda meydana gelen çığ nedeniyle kar kalınlığının 8 -10 metreyi bulduğu bölgede ekipler çalışmalarını güçlükle yürütüyor.

Ekip sorumlusu Osman Önder, bölgenin Artvin'in en fazla yağış alan ve çığ yaşanan bölgelerinin başında geldiğini söyleyerek, "Burada ortalama 6 ay sürekli karla mücadele yapıyoruz. Yoğun kar yağıyor. Yağanı açarken peşine bir daha kar geliyor. Bizlerde zor şartlarda ulaşımı sağlamaya çalışıyoruz. Sürekli kesinti yok, sürekli yolumuz kapalı değil ama ciddi anlamda çalışılıyoruz, mücadele ediyoruz. Çalışırken tehlikeli dönemler oluyor, havanın sıcak olduğu dönemlerde yağışlı dönemlerde çığ tehlikesi oluyor. Çalışmalarımıza çığ tehlikesi olduğu zamanlarda ara veriyoruz. Sabah erken yapıyoruz, akşam geç saatlerde havanın soğuk olduğu saatlerde yapıyoruz. Mücadele edip bir şekilde çözüme ulaştırmaya çalıyoruz" dedi.

Whatsapp Image 2024 02 21 At 16.32.15

Çığın yoğun olduğu kısımda yapılacak tünelle bölgede kalıcı çözüm sağlanabileceğini kaydeden Önder, "Bu sene bölgede son 15 yılın en ağır kışını yaşıyoruz. 15 yılın en fazla karı yağdı ve çığlarda en ağır şekilde indi. Buna rağmen 15 - 16 gündür çalışıyoruz. İki üç gün sonra yolu inşallah köye ulaştıracağız" diye konuştu.

İş Makinesi operatörü Celal Genç de çalışmaların çığ meydana gelen alanlarda uzun sürdüğünü ifade ederek, "Yolun üstünden gide gide tabanına inmeye çalışıyoruz. Görüldüğü gibi kademe kademe iniyoruz. Böylelikle çığ tehlikesinden korunuyoruz. Dozer ve ekskavatör aynı anda çalışıyoruz" dedi.

Hikmet BAŞAR

Editör: HİKMET BAŞAR