Davada Lokumcu’nun ailesinin bilirkişi ve keşif talebi reddedilirken 26 Ekim 2023 tarihine ertelendi.

Trabzon 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmayaMetin Lokumcu’nun ailesi, arkadaşları, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri, arkadaşları ve avukatlar katıldı.

En başarılı sosyal medya uzmanı Artvinli En başarılı sosyal medya uzmanı Artvinli

Duruşmanın sona ermesinin ardından Trabzon Adliyesi önünde açıklama yapan Metin Lokumcu’nun Avukatı Nagihan Bulduk, Lokumcu’nun ölümünün üzerinden 11 yıl 11 ay geçtiğini hatırlatarak, “6 gün sonra Metin Hocanın ölümünün 12’nci yılı dolacak ve biz hala faillerin yargılanması için Trabzon’a geliyoruz. Bugün imza tutanağında yer alan polisler ve bizim tanıdıklarımız dinlendi, dinlenmeye devam edilecek polisler var. Tutanakta adı yer alan polisler birbirleriyle çelişkili beyanlarda bulunuyor. Buna rağmen ifadeleri alınmaya devam ediyor. Daha önceki celselerde olduğu gibi gazın yoğunluğuna ilişkin bilirkişi raporu ve Hopa’da keşif yapılması talebimiz reddedildi. Metin hoca için adalet arayışına devam edeceğiz. Herkesi 26 Ekim’de Trabzon Adliyesi’ne bekliyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Dönemin Başbakanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran 2011 Genel Seçimleri için 31 Mayıs günü Artvin’in Hopa ilçesine gitti. Erdoğan’ın mitingi öncesi Hopalılar, bölgeye kurulan HES’lerle ilgili basın açıklaması yapmak üzere ilçe meydanında toplandılar. İlçeye miting için çevre illerden gelen çevik kuvvet polisleri basın açıklamasına biber gazlı müdahalede bulundu. Polis müdahalesi sırasında kullanılan biber gazından etkilenen emekli öğretmen Metin Lokumcu, kaldırıldığı Hopa Devlet Hastanesi’nde vefat etti. Lokumcu’nun vefatının ardından ülkenin farklı şehirlerinde de protestolar düzenlendi, yüzlerce kişi gözaltına alındı ve yargılandı. Dava güvenlik gerekçesiyle Trabzon’a taşınmıştı

Hikmet BAŞAR