Devrimci öğretmen Metin Lokumcu’nun Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde Artvin’in Hopa ilçesine ziyareti sırasında yaşanan olaylarda polisin biber gazı kullanması nedeniyle kalp krizi geçirerek hayatını yitirmesi ile ilgili 13 polis hakkındaki yargılamanın 12. duruşması, Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 1 Şubat Perşembe günü gerçekleşecek.

Utku Cihan’dan HOPAK’a ziyaret Utku Cihan’dan HOPAK’a ziyaret

Davanın 12’nci duruşmasına Hopa halkı tarafından çağrı yapılarak “Doğadan, yaşamdan ve emekten yana olan tüm dostlarımızı adalet mücadelemize destek olmaya çağırıyoruz. Adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. 1 Şubat’ta bir kez daha Trabzon Adliyesi’nde olacağız” ifadeleri kullanıldı.

Davanın 11'inci duruşmasında  31 Mayıs 2011’deki olay tutanağı altında imzası bulunan polislerden Abdullah Doğan dinlendi.

Doğan, mahkeme başkanının  "Tutanakta geçen isimleri tanıyor muydunuz? Olaylara vakıf mıydınız imzalarken?" sorusuna "Bizim önümüze getirdiler, biz imzaladık" şeklinde yanıt verdi. Doğan ayrıca Hopa'da görev yapmadığını, o gün görev için orada olduğunu söyledi.

31 Mayıs 2011’de panzerde görevli olduğunu söyleyen polis Murat Özpeker ise olay günü panzerde görevli olduğunu, 7-13 cm bir camdan olayları çok göremediğini, emir gelince su sıktıklarını aktardı.

2011 yılından Hopa Emniyet Müdür Yardımcısı Halil Çelik Kayımlar ise olayın gerçekleştiği gün sahada olduğunu belirterek "Olayın bazı yerlerini gördüm. Pankart asıldı. Polisler pankartı indirmek istediler. Oradan şahıslar tuğla atmaya başladı. Sonrasında olaylar başladı" dedi. Metin Lokumcu’nun Davasının 12’nci Duruşması YarınAli Eray ÇELİK