Hayvanları Doğayı ve İnsanları Koruma Derneği (HAYDİKO) Artvin, Arhavi belediyesinin kısırlaştırmak için sokaklardan topladığı küpesiz köpekler için tepki verdi. HAYDİKO Artvin konu ile ilili yaptığı açıklamada, “Bizler neden bir yasayı uygulatmak için, kurumları yasal düzleme çekmek için bu kadar uğraşmak zorundayız?” diye sordu.

Arhavi Belediyesi sokaklarda gezen küpesiz sokak köpeklerini barınaklara toplayarak kısırlaştırma çalışması yaptıklarını duyurdu. Konu ile ilgili HAYDİKO tarafından yapılan açıklamada kısırlaştırmanın yapılması gerektiğini faka barınak koşullarının yeterli olmadığı söylendi.

“Sevmek ile başlıyor” “Sevmek ile başlıyor”

Konu ile ilgili sosyal meyadan açıklama yapan HAYDİKO Artvin şu ifadeleri kullandı: “Vasfi Başkana ilk seçildiğinde hayırlı olsuna ve beklentilerimizi iletmeye gittiğimizde demiştik ki; yıllarca bu soruna yönelik kimse doğru adımı atmadığı için sorun büyüyor, öldürmekle, kötü koşullardaki barınaklara hapsetmekle çözemeyiz, çözüm kısırlaştırma. Tabi ki ellerinden geleni yapacaklarını söylediler. Yıllar geçti ellerinden geleni görüyorsunuz.  Biz her sorunda kendimizi sorguladık. Acaba biz mi yanlış yapıyoruz, neyi yanlış yapıyoruz diye. Elbette eksiklerimiz vardır yetemiyoruz, bu yetememe halinde hatalar da yapmışızdır. Ama şu berbat görüntülerden ötürü kendilerini biraz olsun sorguladılar mı merak ediyoruz? Asgari yaşam koşullarının  sağlandığı bakımevi koşulları var mı? Yok! Hekim var mı? Yok! Yeterli besleme ve tedavi imkanları var mı? Yok! Düzenli kısırlaştırma var mı? Yok! Siz neye dayanarak toplama yapıyorsunuz? Hem de zabıta ile? Kızgınlıkta dişiler var sıklıkla sürüleşme var. Sokak beslemesi yok. Hayvanlar hep belli noktalara yığılmış. Tüm bu nedenlerle şikayetler  artıyor. Arhavi Belediyesi ise en kolay ama en acımasız yolu seçiyor. Birçok hayvanın öldüğü yerde yine hayvanları ölüme terkediyor. Nereye dönsek zulüm, nereye dönsek ölüm. Memleket kan kokuyor. Ve biz kurumlara yasaya uygun davranması için neredeyse yalvarıyoruz. Arhavi Belediyesi ne zaman duracaksınız? Zahmet edip yasayı okuyacak mısınız? Ne konuşma ile ne dilekçe ile çözemediğimizde son çare durumu kamuoyunun önüne serince yine hayvanlara sebep olmaktan ne zaman vazgeçeceksiniz? Artık vicdan sormuyoruz, olmadığına ikna olduk ama yasa nerde?”