3 Haziran Pazartesi günü Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı gözaltına alınarak yerine Hakkari İli Valisi kayyum olarak atandı. Bu olay, TMMOB tarafından Türkiye'nin yakın siyaset tarihinde demokrasiye vurulmuş kara bir leke olarak değerlendirildi.

Bayramlaşma Töreni Düzenlendi Bayramlaşma Töreni Düzenlendi

Seçilen belediye başkanının görevden alınma gerekçesi olarak Cumhuriyet Savcılıkları tarafından açılan soruşturmalar ve kovuşturmalar gösterildi. TMMOB yaptığı açıklamada yargı mercilerince hüküm verilmeden gerçekleştirilen İçişleri Bakanlığı'nın bu kararı, masumiyet karinesini hiçe sayarak seçmen iradesini gasp ettiğini ve bu kararın tamamen siyasi olduğu belirtti.

Seçim ve halk iradesinin idari bir kararla ortadan kaldırılması, en hafif deyimiyle idari bir darbe olduğunu söylen TMMOB Artvin İl Temsilcisi Hakan Yavuz, “Halk iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbe, Türkiye’nin demokrasisine zarar vermektedir. Ayrıca, görevden alınan belediye başkanının yerine belediye meclis üyelerinden birinin başkan vekili olarak seçilmesine olanak tanınmadan doğrudan kayyum atanması, hukuka aykırılığı daha da derinleştirmiştir” dedi.

Yavuz, bölge halkının demokrasiye olan inancının yok edilmesinin Türkiye’de barışa, kardeşliğe ve eşit yurttaşlık anlayışına ters düştüğünü belirtmiştir. Türkiye’nin bu dönemde en çok ihtiyaç duyduğu hususun normalleşme ve demokratikleşme olduğunu vurgulayan Yavuz, “Demokrasinin güçlenebilmesi ise eşitlikçi, özgürlükçü, adil ve barışçıl bir yaşamın var edilmesiyle mümkündür. Hiç kimsenin ülkemizdeki asgari demokrasi işleyişini yok etmeye ve insanların demokratik iradesine ipotek koymaya hakkı olamaz” ifadesini kullandı.

Yavuz yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Bu çerçevede, TMMOB ve İl/İlçe Koordinasyon Kurulları olarak, siyasi iktidarı kayyum uygulamalarından vazgeçmeye çağırıyoruz ve halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz. Ülke çapında eşzamanlı olarak yaptığımız bu açıklama ile hangi il ve ilçede uygulandığından bağımsız olarak kayyum yönetimini reddettiğimizi, demokrasiye ve demokratik işleyişe sahip çıkacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.”

TMMOB Artvin İl Temsilcisi Havuz'un bu açıklamaları, Türkiye’nin dört bir yanında yankı bulmuş ve demokratik değerlere sahip çıkan kesimlerden destek görmüştür. Kayyum atamalarına karşı demokratik tepkinin yaygınlaşması, ülkemizde demokrasinin korunması ve güçlenmesi için önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir.

Editör: ALİ ERAY ÇELİK