AK Parti Artvin Gençlik Kollarının organize ettiği protesto etkinliği kapsamında öğrenciler ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ellerinde pankartlar, Türk ve Filistin bayraklarıyla Artvin Çoruh Üniversitesi Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nin önünde toplandı.

Yaklaşık 200 kişinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, “Filistin yalnız değildir”, “Çocuklardan ve adaletten tarafız”, “Soykırıma hayır”, “Filistin’de katilin parmak izi İsrail”, “Dünyanın gözü önünde binlerce çocuk öldürüldü”, “Su yok elektrik yok vicdan yok”  dövizleri taşıyan öğrenciler “Siyonist İsrail hesap verecek”, “Katil İsrail Filistin’den defol”gibi İsrail karşıtı sloganlar atarak üniversitenin kütüphanesine kadar yürüdü.

Öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Kevser Gül Yıldırım, Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencileri olarak Gazzelilerin çığlıklarına kulak veren İngiltere’nin CollegeLondon Üniversitesi öğrencilerinin yanında olduklarını belirtti.

Yıldırım, 81 ilde bulunan bütün üniversitelileri ve akademisyenleri Gazzelilerin yanında olmaya ve SAYSTOP eylemlerine ses vermeye davet etti.

Ormancılara Kenevir Tanıma Eğitimi Verildi Ormancılara Kenevir Tanıma Eğitimi Verildi

yürüyüş2

Yıldırım, burada yaptığı basın açıklamasına şunları söyledi:

“1948’den bugüne kadar milyonlarca masum ve mazlum Filistinliyi göç, kıtlık ve ölümle sınayan İsrail yayılmacılığı, 7 Ekim 2023 itibariyle tarihin akışı içerisinde insanlığın utanç tablosu olarak değerlendirileceği bir soykırım halini almıştır.

209 gündür çocuk, kadın, erkek, genç, yaşlı, engelli ayırt etmeksizin 35 bin kişinin İsrail barbarlığı tarafından katledildiği binlerce kişinin evinden, yurdundan göçe sürüklendiği, kundaktaki bebeklerin bombardımanlar sonucunda enkaz altında can verdiği bir soykırım yaşanmaktadır.

İnsanlığın yaşadığı acıları; canı yananın rengine, dinine ve diline göre tasnif etmeyi, kınamayı ve lanetlemeyi kendisine paye bilen ikiyüzlü egemen güçlerle uluslararası örgütler ise vahşeti yaşatan İsrail olunca bir kez daha sessiz kalmayı, katledilen bebeklerin görüntülerine karşı gözlerini kapatmayı, masum kadınların feryatlarına karşı kulaklarını tıkamayı tercih etmişlerdir.

Egemen güçlere ve uluslararası örgütlere elindeki siyasi, askeri ve ekonomik gücü kullanarak sessizlik baskısı yapan sözde İsrail Devleti artık mızrağın çuvala sığmadığının farkına varmalıdır.

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde uluslararası platformlara taşınan İsrail barbarlığı dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan dinler, ırkları, renkleri ve dilleri birbirinden farklı olan ancak vicdanı Gazze’deki çocuklar ve kadınlar için atan yürekli insanlar tarafından protesto edilmeye başlamıştır.

Özellikle geçtiğimiz hafta ABD’nin New York kentindeki Columbia Üniversitesi'nde öğrencilerin ve akademisyenlerin katılımıyla başlayan İsrail karşıtı gösteriler dünya genelinde onurlu duruşun başkaldırı fitilini ateşlemiştir. ABD genelindeki onlarca kampüse yayılan ve bu insani duruşu derslerini iptal ettirmek, disiplin soruşturmasına sevk edilmek hatta tutuklanmak pahasına sergileyen, eylemlere katılan, sesini yükselten tüm kardeşlerimize yürekten teşekkür ediyoruz.

Bizlerde, vicdan sahibi her bir genç Gazze’de yaşanan katliama karşı on binlerce gencin katılımıyla ilk günden bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz SAYSTOP eylemlerimize, boykot çağrılarımıza ve yardım faaliyetlerimize ara vermeksizin devam edeceğimizi ve Gazze halkının çığlığına ses veren herkesin farklılıklarına bakmaksızın yanında olmaya devam edeceğimizi bildiriyoruz.”

Etkinliğe; Artvin Çoruh Üniversitesi Genel Sekreteri Muhammed Ardıç, Memur- Sen İl Temsilcisi İbrahim İnce, Diyanet-Sen Artvin Şube Başkanı Osman Özaydın, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Neslihan Akdeniz, İHH İl Temsilcisi Osman Delibaş, TÜGVA İl Başkanı Mücahit Çakır ve üniversite öğrencileri katıldı.

yürüyüş3

yürüyüş4

Editör: Aleyna SARIGÜL MERT