Borçka’da Cuma günleri kurulan semt pazarının yerinden pazarcı esnafı şikayetçi. Pazarın cadde üzerine kurulması trafiği olumsuz etkilediğini söyleyen esnaf, kışın yağmurdan yazın güneşten etkilendiklerini ve kapalı bir pazar yeri istediklerini söylüyor.

Pazarcı Halil Hamza Şirin, Cuma günleri çarşı içerisinde kurulan pazarın şehir trafiğini tıkadığını belirterek, pazarcı esnafının yaşadığı sıkıntıları şu ifadelerle dile getirdi: “Pazarcılık konusunda şöyle bir ayrım var Çarşamba pazarı ve Cuma pazarı var. Çarşamba günü kurulan pazarda kıyafet üzerine satış oluyor Aydınlar mahallesinde kuruluyor. Gıda üzerine olan pazar çarşı içerisinde oluyor. Bu da ayrımcılığa neden oluyor. Ya iki pazar da çarşıda kurulsun ya da ya da Aydınlar mahallesinde kurulsun. Çarşıda kurulan Pazar yeri ile ilgili şöyle bir öneri olabilir. Bu caddeyi kapatmamak için Çoruh nehrine paralel bir yükselti verilebilir. Eskiler bilir orada vardı öyle bir yer. Orayı kapalı pazar yeri olarak kullanmak daha mantıklı olur çünkü burada Cuma günleri cadde kapanıyor ve şehir içerisinde yoğun bir trafiğe neden oluyor.”

Muğla’dan nalbant getirildi Muğla’dan nalbant getirildi

50 yaşındaki pazarcı esnafı Hatice Navdar, pazarın açık olması nedeniyle yazın güneşten kışın soğuktan ve yağıştan çok etkilendiklerini belirterek, “2 buçuk yıldır pazarcı esnafıyım. Pazar yerinden memnun değilim. Konum olarak güzel ama ürtü açık olduğu için bu bizi çok zorluyor. Kışın üstümüze yağmur yağıyor. Şemsiyemiz var ama bu korumuyor. Çarşı içerisinde esnaflık yapmak avantajlı oluyor. Burası bizim için iyi Eskiden Çoruh nehrinin tam yanında vardı. Orası çok güzeldi. Yetkililer yapacaklarını söylediler ama henüz bir gelişme yok.”

Hatice Diler