Türk Mutfağı haftası çerçevesinde, Artvin Valiliğinin koordinesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Milli İrade Meydanı'nda tanıtım programı organize edildi. Programda, Artvin Halk Eğitimi Merkezi tarafından yöresel yemekler tanıtıldı.
Halk Eğitim Merkezi Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Usta Öğreticilerinden Selda Yılmaz, stanttaki yöresel yiyecekler hakkında, “Biri Artvin Merkez ve köylerine özgü olan puçukomuz diğeri, Yusufeli ilçemize özgü olan cadi sarmamızla stantta yerimizi aldık. Vatandaşlarımıza kentin yöresel lezzetlerini tanıtacağız.” dedi. 

usta öğretici
Puçuko yemeği ve cadi sarmasının özellikleri hakkında bilgi veren Usta Öğretici Yılmaz, “İlk yemeğimiz puçuko yemeği, düz aylarındaki yeşil olan den fasulyeyi kuruturuz ve kış boyunca tüketiriz. Akşamdan ıslatırız, ertesi gün de ya buğday ya da bulgurla bol soğanlı ve salçalı bir şekilde pişiririz. Eskiden büyüklerimiz bunun içine kurutulmuş kemik de koyarlardı. O şekilde pişirirlerdi ama asıl özü burada yaptığımız kemiksiz olanıdır. Diğer yemeğimiz de ‘cadi sarması’. İçerisinde mısır unu bulunmaktadır ismini de oradan almıştır. İlk çıkan asma yapraklarından, körpe yapraklarından sarılır. İçerisinde bulgur, yeşillik ve bol miktarda mısır unu bulunmaktadır.” şeklinde konuştu.

stant9

Iashvılı'den ARTSO’ya Ziyaret Iashvılı'den ARTSO’ya Ziyaret

Editör: AYLA ALKAN