sağlRamazan ayının başlaması ile birlikte iftarda ve sahurda tüketilen gıdalar sağlık açısından büyük önem taşıyor.

Uzun süreli açlık sonrasında vücuda giren besinler ile midede yaşanılacak hazımsızlık ve şişkinlikler için öneride bulunan Diyetisyen Tuğçe Kocaman Özçelik, rezene çayının şişkinliğe iyi geldiğini söyledi.

Oturma ve Yatma Pozisyonu Nasıl Olmalı? Oturma ve Yatma Pozisyonu Nasıl Olmalı?

İftar ve sahur arasında tüketilen sıvının önemli olduğuna da değinen Özçelik, “Ramazan da özellikle şişkinlik, hazımsızlık gibi şikayetler çok oluyor o yüzden önerdiğimiz rezene çayı şişkinliğe ve hazımsızlığa iyi gelir. Gastrit midesi hassas olanlar lütfen sahur yaparken midesine az dokunan besinleri tercih etsin. Çay diüretiktir sıvı alımını arttırır o yüzden susatır. Çünkü çay da kafein var kahve de kafein var vücut da ki her kafein alımı vücuttaki sıvı atımını arttırıyor. Bir kahve veya çay içildiğinde onun yanında ekstra su içmeliyiz” dedi.

Ramazan ayında yaşanan hazımsızlık ve şişkinliğin yanı sıra spor yapmanın da önemine değinen Özçelik, iftardan iki saat sonra hafif yürüyüşün vücuda olumlu etki ettiğini söyleyerek “ Uzun süren açlıklardan sonra yemek yiyoruz ve vücut sindirim sistemimiz çalışıyor. İftardan sonra hemen spor önermiyorum. İki saat sonra hafif yürüyüş olabilir normal seviyede. Ağır sporları yapmak için kesinlikle üç saat geçmesi gerekiyor. İftardan önce de spor yapılabilir ama bu kişinin vücuduna bağlı bir durum. Yemeği pişirme yöntemi de bizim için çok önemli kızartmadan kesinlikle uzak dursunlar” ifadelerine yer verdi.

Editör: AYLA ALKAN