Ormancılara Kenevir Tanıma Eğitimi Verildi Ormancılara Kenevir Tanıma Eğitimi Verildi

Pazarda rengarenk tezgaha sahip olan Pazar esnafı Tuğba Nur Demirhan, pazarcılığın baba mesleği olduğunu ve bu mesleğe çocukluğundan beri aşina olduğunu ifade etti.

Son iki yıldır pazarda kendi tezgahını kuran Demirhan, “İşi yeterince öğrendikten sonra pazar tezgahı açmak istedim. Pazarda bahar dönemlerinde esnaflık yapıyorum. Seyitler köyünde kendi bahçemde ürettiğim fidelerimi satıyorum.” şeklinde konuştu.

Tohumun kalitesine ve mevsimdeki yoğunluğuna göre fide fiyatlarının değişkenlik gösterdiğini kaydeden Demirhan, domates ve biberi 5 liradan, patlıcan ve salatalığı 7 liradan, kabak ve çileği 25 liradan satışa sunduğunu ifade etti.

pazar esnafı

Tezgahında; küpeli, sardunya, petunya, lavanta, gül, yıldız çiçeği, karanfil, cam güzeli, gardenya, sarmaşık gül, bahçe gülü, biberiye, mine çiçeği, kaktüs, begonya, ortanca gibi birçok farklı saksı çiçeğinin olduğunu aktaran Demirhan, en pahalı çiçeğin 600 lira olan sarmaşık gül olduğunu, en uygun fiyatlı çiçeğin ise 25 liradan mine çiçeği olduğunu kaydetti.

100 lira olan sardunyanın ve 130 lira olan ceylan gözü saksı çiçeğinin en çok talep görenler arasında olduğunu ifade eden Demirhan, vatandaşların saksı çiçeklerine olan talebini şöyle değerlendirdi:

“Elbette çiçek düşkünleri var ancak insanlar genellikle mutfak masraflarından artakalan olursa çiçek almayı tercih ediyorlar. Diğer dükkanlara veya satıcılara göre gayet uygun fiyatla satıyorum ancak insanlar genellikle sorup geçmeyi tercih ediyorlar. Eylüle kadar pazarda oluruz özellikle 2 ay boyunca fide satışımız var.  Bu süre içerisinde Pazarda aktif bulunacağız.”

fide

Editör: Aleyna SARIGÜL MERT