Endokrin Bozucular, Düşükten Kansere Kadar Pek Çok Hastalığa Yol Açabiliyor Endokrin Bozucular, Düşükten Kansere Kadar Pek Çok Hastalığa Yol Açabiliyor

Ramazan ayının devam etmesi ile birlikte diyetisyenler ramazanda beslenmeye ilişkin önemli bilgiler vermeye devam ediyor.

Tuğçe Kocaman Özçelik, ramazan ayında sahurda nasıl beslenilmesi gerektiği hakkında bilgi vererek doğu beslenmeyi anlattı. Sahura mutlaka kalkılması gerektiğini söyleyen Özçelik, sahur saatinin de önemli olduğuna değindi.

Ramazan ayında oruç tutanların sağlıklarına önem vermeleri, sahur menüleri konusunda dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Özçelik, sahurda mideyi hazımsızlık veya şişkinlik oluşturacak yemeklerden kaçınılması gerektiğini aktardı.

Yağ oranı az protein oranı dolu olan bir sahur hazırlanılması gerektiğini söyleyen Özçelik “Borçka ezan saatine bakınca kesinlikle ben üçten sonra sahur yapılması taraftarıyım. Çünkü açlık süresi kısa olur. Eğer sahuru sen ne kadar erken yaparsan açlık süresini uzatırsın buda vücut için iyi olmaz. Çünkü halsizlik olur, yağ yağımı daha az oluyor o yüzden bizim için uzun süren açlık iyi bir şey değil. Sahurda mideyi hazımsızlık, şişkinlik oluşturmayan yiyecekler yemeliyiz. Sahurda kesinlikle yağlı besin önermiyorum bunlar pilav, makarna, kuru baklagiller çok susatır asla önermiyorum. Bunun yerine yağ oranı az protein oranı dolu olan kahvaltılık ürünler yani peynir, yumurta, zeytin ve ceviz mutlaka tüketilsin. Vücudunu tek öğün beslettiğin için stres altında oluyor ve vücut az besin aldığı için o yediğini yağ olarak depo ediyor. O yüzden sahur kesinlikle yapılmalı” dedi.

Editör: AYŞE ÖZDER