Sakarya Üniversitesi’nde Genel Sanat Yönetmenliğini Prof. Dr. Sertan Demir’in yaptığı, düzenlemelerini ise Mustafa Yavuzdemir ile birlikte İlkan Kocaman ve Cansın Yiğit’in yaptığı, orkestra şefliğini ise Arş. Gör. Mehmet Der’in olduğu “Çoruh’tan Kaçkarlar’a Artvin Türküleri” konseri düzenlendi.

Konser Sakarya’da yoğun ilgiyle karşılandı. Repertuvarı Artvin’den derlenen eserler oluştururken, Artvin bölgesinde yaptığı saha çalışmaları sonucunda birçok eser derleyen Sakarya Üniversitesi Müzik Bilimleri Yüksek Lisans öğrencisi Mustafa Yavuzdemir, mahalli sanatçılardan derlediği eserlerden ikisine bu konserde yer verdi.

Turizm Haftası Kortej Yürüyüşüyle Başladı Turizm Haftası Kortej Yürüyüşüyle Başladı

www.gundemartvin.com Haber Sitesine açıklamalarda bulunan Yavuzdemir, Artvin’de müzik ve halk oyunları kültürü çok baskın olduğunu belirterek “Burada yaşayan herkes hem türküleri hem de oyunları bilir ve bunlarla büyümüşlerdir. Biz de bu kültürle büyüyen gençler olarak, Artvin kültürünü ülkemizin başka yerlerinde temsil etmeye ve yaymaya çalışıyoruz” dedi.

2017 Yılından beri Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarında lisans ve yüksek lisans olmak üzere eğitim görmekte olan Yavuzdemir, “Artvin müzik kültürünü araştırmak ve yaşatmak amacıyla Artvin’in bütün ilçelerinde derlemeler yaptım. Çok yakında da makale ve tez olarak da bilimsel literatürde yerini almasını beklediğimiz bu çalışmaları aynı zamanda bu okulda birlikte okuduğumuz Artvinli arkadaşlarımla birlikte uzun süredir yapmak istediğimiz “Artvin Türküleri” konseri yaparak bu eserleri de dahilinde dinleyicilerin huzurunda buluşturduk” ifadelerini kullandı.

Whatsapp Görsel 2024 03 12 Saat 16.22.59 Fca80573Konserde Artvinli sanatçıların da olduğunu belirten Yavuzdemir, “Bu fikirde beni destekleyen aynı zamanda Artvin kültürüyle büyümüş Artvinli konservatuvar öğrencisi arkadaşlarım Cansın Yiğit, Koray Çilingir, İlkan Kocaman, Alperen Bayraktar ve Onural Ural ile birlikte bu konseri gerçekleştirdik” dedi.

Konserin yoğun ilgi gördüğünü ve çok beğenildiğini aktaran Yavuzdemir, “Hem Sakarya halkının hem de Sakarya’da yaşayan Artvinliler tarafından büyük beğeni toplarken, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamza Al olmak üzere konsere katılan bütün hocalarımız tebriklerini aldık. İlerleyen zamanlarda ikincisini düzenlemeyi düşündüğümüz konserde yapılan diğer derlemelere de yer vermeyi planlıyoruz. Büyüklerimizden aldığımız bu bayrağı, en güzel şekilde temsil ederek bilimsel çalışmalar ve konserler yaparak gelecek nesillere aktarmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Editör: ALİ ERAY ÇELİK