İtalya'nın Milano kentinde, 21-23 Haziran 2015'te gerçekleştirilen Cittaslow Genel Kurulunda "sakin şehir" unvanı almasının ardından tanınırlığı artan Şavşat, kısa sürede doğal turizminin en önemli merkezlerinden biri haline geldi.

Sakin şehir, masal diyarlarını andıran tabiatı, irili ufaklı sayısınız gölleri, ahşap mimarisi, milli parkları, tarihi eserleri, yaylaları ve yaban hayatı çeşitliliğiyle ziyaretçilerine dört mevsim farklı güzellikler sunuyor.

Şavşat sakin şehir

Şavşat Kalesi, Tibet Kilesi, Sahara Milli Parkı, Şavşat Karagöl, Balık Göl, Arsiyan ve Kocabey yaylaları, Yavuzköy Seyir Terası gibi onlarca tarihi ve doğal güzellikleri bünyesinde barındıran sakin şehir huzur ve sessizlik arayanların ilk rotası oluyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Yunus Emre Aytekin, Artvin'de beklentilerinin üzerinde bir turizm hareketliliği gözlemlediklerini söyledi.

Turizm işletmeleriyle görüştüklerini ve bu yıl ciddi bir talep olduğunu tespit ettiklerini kaydeden Aytekin, "Birçok işletmenin rezervasyonları dolmuş durumda. Bu yıl Artvin'e inanılmaz turist geleceğini düşünüyoruz. Bu noktada kendi kapasitemizi artırmak içinde çapa sarf ediyoruz. Turizm alanlarımızı biraz daha çeşitlendirebilirsek, insanlara farklı rotalar sunabilirsek insanlar buradan daha mutlu yarılacaktır" dedi.

Şavşat sakin şehir

Şavşat'ın Türkiye’nin 15'inci sakin şehir ünvanlı kenti olduğunu aktaran Aytekin, "İnsanların büyük şehirlerin karmaşasından kaçmak için burayı tercih ediyor. Talepte bu yönde oluyor. Şavşat ortaçağ mimarisini yansıtan tarihi yapılara sahip bir yer. Yöre özgü ahşap mimarisi de dikkat çekiyor. Bu mimarinin korunması içinde çaba sarf ediyoruz. Hem tarih severleri hem de doğa severleri Şavşat’a bekliyoruz" dedi.

Whatsapp Image 2024 06 01 At 12.10.44 (1)

Kentteki off-road kulüplerinin destekleriyle kentin doğal güzelliklerini off-road rotalarını kullanarak turistlere gezdirdiklerini kaydeden Aytekin, "Toplumda sosyal bir etkileşim oluşturma gayreti içindeyiz. Muhteşem coğrafyamızı insanlara en iyi şekilde tanıtmaya çalışıyoruz" dedi.

- Kışın 15 bin oaln nufüs kışın 100 bini aşıyor

Şavşat Belediye Başkanı Durmuş Aydın da ilçenin tanıtımına katkı sağlamak için turizm bürosu kurduklarını ve ilçenin tanıtımı için her türlü faaliyetin içinde olacaklarını söyledi.

Şavşat'ın Türkiye'nin en güzel yerlerinden biri olduğunu anlatan Durmuş, "Şavşat gölleriyle, ormanlarıyla, yeşilin her tonuyla doğa severlerin dolu dolu vakit geçirebileceği bir alandır. Şavşat Belediyesi olarak başta gurbette olan hemşerilerimiz olmak üzere Türkiye'nin neresinde olursa olsun yaşarken cenneti görmek isteyen kim varsa Şavşat'a davet ediyoruz". dedi.

Şavşat sakin şehir

İlçenin sakin şehir unvanına yakışır faaliyetlerle kenti turizm şehrine dönüştüreceklerini ve daha fazla turist çekeceklerini anlatan Aydın, "Kültür rotalarıyla ilgili bir projemiz var. Bunu hızlandıracağız. Kışın Şavşat'ın nüfusu 5-6 bin, köylerle birlikte 15 bin. Bu sayı yaz aylarında 100 bini geçiyor. Şavşat ciddi bir turizm topluluğunu karşılıyor" diye konuştu.

Tatil için Adana’dan Artvin'e gelerek Şavşat’tı gezen Sulkiye Kara, Artvin’e geldiği andan itibar her dakikasını dolu dolu geçirdiğini söyledi.

Belediye Başkanından Öğrencilere Büyük Müjde Belediye Başkanından Öğrencilere Büyük Müjde

Şavşat sakin şehir

Gördüğü her şeye hayran kaldığını anlatan Kara, "Cennet gibi bir yerde yaşıyorsunuz. Diyorum bu insanlar nasıl bir amel işledi de böyle güzel yerlerde yaşıyor. Ziraat mühendisi olduğum için doğaya aşık bir insanım. Doğaya dair her şey bana bam başka geliyor." dedi.

İlçede doğa fotoğrafçılığı yapan Aylin Köroğlu eşsiz bir coğrafyada yaşamanın avantajını fotoğraf çekerek değerlendiridğini kaydetti.

Şavşat sakin şehir

Çektiği fotoğraflarla hem ilçeyi tanıttığını hem de keyifli vakit geçirdiğini vurgulayan Köroğlu, "Türkiye'de bakir olabilmiş en güzelliklere sahip bir ilçe Şavşat. Son zamanlarda cazibe merkezi haline geldi. Zorlu bir kıştan çıktık. Çok güzel bir coğrafyaya uyandık. Buraya yurt içinden ve yurt dışından gelen pek sayıda insan gelmeye başladı. Yazı müthiş, kışı zorlu da olsa güzel. Şavşat’a ilkbaharın ve sonbaharın başkenti diye biliriz." diye konuştu.

Editör: HİKMET BAŞAR