Şavşat’ta kampanya etkinlikleri Sahara Milli Park alanında  yapılan çeşitli etkinlikler ile başladı.

Şavşat Sahara Milli Park alanında yapılan etkinliklere Şavşat Belediye Başkanı Durmuş Aydın, Jandarma Komutanı Hüseyin İnanlı, Şavşat Orman İşletme Müdürü Murat Durmuş, Şavşat Orman İşletme Müdür Muavini Erdem Bilici, Şavşat Şoförler be Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Bilgehan Koşar, Orman İşletme müdürlüğüne bağlı işletme şefleri ve Orman Muhafaza memurları, Şavşat Meslek Yüksekokulu öğretmen ve öğrencileri, Şavşat Çok Programlı Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.

Whatsapp Image 2024 05 03 At 13.28.09 (1)

Şavşat Sahara Milli Park alanında saat 10:00 da toparlanan katılımcılara yönelik kısa bir açılış konuşması yapan Orman İşletme Müdürü Murat Durmuş, “Ülkemiz yüzölçümünün %30'u ormandır. Bugün bizler burada Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı Orman Genel Müdürlüğümüz, orman yangınlarını önlemek için orman yolları, yanıcı etmenlerin ve çöplerin temizliği gibi çalışmalar yapacağız. Yangınların büyük bir çoğunluğu insan kaynaklı olduğu için hem bilgilendirme çalışmaları, hemde bir farkındalık oluşturmak adına ayrıca ormanlarımızda bulunan çöpleri toplamak, bu çöplerin büyük bir kısmı yangın için tehlike oluşturduğu için konu hakkında da bilgilendirme yaptık” dedi.

Murat Durmuş yoğun katılımdan duymuş olduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bu alanı çöp ve atıklardan arınmış hale getirmek, temiz tutmak, korumak sadece bir kurumun değil, toplum olarak hepimizin görevi ve sorumluluğudur. Ormanlara atılan çöpler atıklar orman yangınlarının çıkması önemli etkenler arasında yer almaktadır. “Orman Benim" kampanyasıyla toplumsal bilincin oluşması ve geliştirilmesi adına çok önemli bir etkinlik oldu. Etkinliğimize katılan Belediye Başkanımıza, Jandarma komutanımıza, okullarımızın öğretmen ve öğrencilerine ve bütün personelimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Whatsapp Image 2024 05 03 At 13.28.08

Yapılan etkinliğe katılan Şavşat Belediye Başkanı Durmuş Aydın, orman işletme müdürlüğü personeli, öğretmen ve öğrencilerle birlikte çöp topladı.

Aydın, “Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel müdürlüğünün ortaklaşa hazırlamış olduğu ve bugün bütün Türkiye’de 81 ilde yapılmakta olan “Orman Benim” kampanyası ülkemiz için çok önemli ve bütün katılımcıları tebrik ediyorum. Şavşat ilçemizde de orman işletme Müdürümüzün bu kampanya doğrultusunda yapmış olduğu bu etkinliği Şavşat Belediyesi olarak bizler de çok önemsiyoruz. Ormanlar hepimizin emaneti olduğu ve hep birlikte korumamız gerektiğini, orman yangınlarını önleme konusunda ve bu güzelim ormanlarımıza temiz tutma için alacağımız tedbirlerin ve etkinliklerin önemi çok büyüktür. Havamızın ve sularımızın temizliği bu ormanlara bağlıdır. Biz bugün burada orman işletme müdürlüğü personeli öğretmen öğretmen ve öğrenci arkadaşlarımızla birlikte temizlik yapacağız ama her şeyden önemlisi halkımıza kirletmemeyi öğreteceğiz. Piknik alanlarında çöplerimizi açıkta bırakmayacağız. Şavşat Belediyesi olarak Şavşat Özel idaresi ile birlikte bu alanlara çöp konteynırlarımızı koyduk. Halkımızın bu konuda hassas davranacağını biliyorum. Bunun önemini anlatmak açısından birkaç gün önce ilçe merkezinde yine çok önemli bir çöp toplama etkinliği yaptık. Bunu çok önemli bir farkındalık oluşturarak bütün kamuoyuna anlatacağız” dedi.

Çöp toplamak için gelen Şavşat Meslek Yüksekokulu öğrencilerinden Sümeyye Yoltay, “Ben Siirtliyim, Şavşat çok güzel bir yer. Ayrıca Cittaslow Sakin Şehir. Muhteşem bir doğal güzellikleri var. Böyle süre güzel bir doğaya kirletmemek ve gelecek nesillere temiz bırakmamız gerekiyor. Doğaya atılan cam, plastik, kâğıt vs. gibi atıkların orman yangınına sebep olduğu için son derece tehlikeli olduğunu toplum olarak hepimiz biliyoruz” dedi.

Şavşat MYO öğrenci Eda Demir de, “ Bugün burada çöp toplamaktan memnunum. Ama çöplerin atılmasından çok üzüntülüyüm. Genç yaşlı hepimizin duyarlı olması gerekir. Özellikle piknikçilerin kendi çöplerini bu alanlarda bırakmaması bırakmaması gerekir. Doğa ve bu ormanlar bizim geleceğimizdir” dedi.

Şavşat’ta Anneler Günü’ne Özel Kutlama Programı Şavşat’ta Anneler Günü’ne Özel Kutlama Programı

Şavşat MYO öğrencisi Çiğdem Demirhan da, “Bizim için havayı ve suyu temizleyen ormanlarımızı atıklardan temizlemek için hep birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Şu an başkalarının çöplerini toplamaktan bile asla rahatsız değilim. Ama bu konuda herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi.

Şavşat’ta yapılan “Orman Benim" Kampanyası hatıra fotoğrafı çekimi ve Şavşat Orman İşletme müdürlüğünün katılımcılara ikramları ile sona erdi.

Toplanan çöpler Orman İşletme müdürlüğünün traktörlerine yüklenerek alandan çıkarıldı.

Haber Merkezi

Whatsapp Image 2024 05 03 At 13.28.09 (2)

Editör: Haber Merkezi