Sokakta yaşayan canlıların yaşamlarına destek olmak için Borçka Pati Dostları ve Yoyo Cafe öncülüğünde “Sokak Canları Dayanışma Gecesi” gerçekleşti.

Yoyo cafe işletmesinde bir araya gelen Borçka halkı geliri tamamen sokak hayvanlarının bakımı, tedavisi ve beslenmesine verilecek dayanışma gecesine katılım gösterdiler.

Sokak hayvanları yararına düzenlenen gecede Borçka Pati Dostları temsilcisinin yaptığı konuşmada sokak canlarına karşı duyarlılık oluşturmak istediklerini belirterek şu sözleri dile getirdiler “ Biz sokak canlılarını bireysel olarak besleyen onların bakım ve  tedavilerini yapan ayrı ayrı kişilerdik. Karşılaştığımız zorluklar ve Sokak hayvanlarına olan duyarlılığımız bizi bir araya getirdi. Şimdi birbirimizden ve sizlerden destek alarak Sokak canlarının tüm bakım besleme ve tedavi işlemleri ile ilgileniyoruz. Kısırlaştırma çalışmaları yapıyor ve yapmaya devam ediyoruz. Bu süreçte bize destek olan Sayın belediye başkanımıza ve personellerine teşekkür ederiz”

“Bu gece hepimizin vicdanına zimmetli olan canlar için bir araya geldik. Hem Sokak canlarına karşı duyarlılık oluşturabilmek hem de sizleri bu sürece maddi ve manevi dahi etmek istiyoruz. Çünkü sizlerin varlığı bizi daha da güçlendirecek ve daha fazla cana ulaşmamızı sağlayacak” dedi.

Borçka Pati Dostları, ilçede iki veteriner hekimin bulunduğunu vurgulayarak “Trafikte seyir halinde herhangi bir canlıya zarar vermek hepimiz için başımıza gelmesinden korktuğumuz kötü bir durum. Maalesef bazen Sokak canlarına çarpıp hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam eden insanları da görebiliyoruz. Böyle bir durum oluştuğunda yardım alabileceğimiz 2 veterinerimiz bulunmaktadır. Yaralı hayvanın bu kliniklere ulaştırılması halinde gereği hepimiz tarafından yapılacaktır” ifadelerine yer verdi.

Köylerden getirilen köpeklerin sokağa bırakılması ile şehir hayatına uyum konusunda zorluk yaşadıklarına değinen Pati Dostları “Bu köpekler şehir hayatına uyum konusunda zorluk yaşamakta ve bazen istenmeyen olaylara sebep olabilmektedirler. Kanunen ‘de yasak olan bu durumla mücadele etmek zorundayız. Bir diğer durum ise diğer ilçelerden bırakılan köpekler. Köpeklerin yaşam alanlarından uzaklaştırılması hem onlar için hem de bizim için zorluk yaratmaktadır. Biz bu süreçte birçok canı sahiplendirdik. Eğer siz de bir can sahiplenmek ona yuva olmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Masalarınızın üzerinde bulunan Qr kodlardan bizi takip edebilir ve mama bağışında bulunabilirsiniz. Salonda bulunan ilgili arkadaşlarımız sizlere yardımcı olacaktır”

 “Lütfen bu dünyanın sadece bize ait olmadığını ve insan olarak geldiğimiz dünyada bazı sorumluluklarımız olduğunu unutmayalım. Çünkü yeryüzünü Gül bahçesine çevirmekten daha güzeldir bir canlıyı sevindirmek.  Sokak hayvanları sahipsiz değildir lütfen dostlarımızı görmezden gelmeyelim. Dünya hepimize yeter hiçbir hayvanın incitilmediği ve haklarının eksiksiz teslim edildi bir dünya diliyorum” diye konuştu.

Düzenlenen geceye katılım sağlayan Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, sokakta yaşayan canlar için belediye olarak çaba sarf ettiklerini vurgulayarak “Hepimizin sorumlulukları olduğu gibi belediyecilikte de birçok sorumluluklarımız var ve bu sorunları yerine getirmek için çaba sarf ediyoruz. Sokakta canlar yaşıyor bunlar içinde biz çaba sarf ediyoruz. Birde gönüllü arkadaşlarımız var bunlar gerçekten bizim aslında en büyük destekçilerimiz ve yardımcılarımız onlarda gerçekten sokakta yaşayan canılar için çok çaba sarf ediyorlar. Bazı projeler yapmaya çalışıyoruz bir şeyler geliştirmeye çalışıyoruz ve sokakta yaşayan canlar içinde elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz. Zaman zaman biz onlara destek oluyoruz zaman zamanda onlar bize destek oluyor. Öncellikle bu gönüllü arkadaşları canı gönülden tebrik ediyorum. Arkadaşlar sorun hepimizin sorunu yalnız şunu yaşıyoruz bizler biraz göçebe kültüründen de geldiğimiz için zaman zaman yaz döneminde köyde kalıp kışın Borçka’ya iniyoruz. Gelirken kedimi, tavuğumuzu, ineğimizi de getiriyoruz ama köpekleri zaman zaman ortalığa bırakıyoruz. Oysa yağmurda, karda, kışta onlarda bir sürü sıkıntılar yaşıyoruz. Bu dünya da sadece insanlar değil bütün canlılar ortaklaşa birlikte yaşıyoruz ve bunlara da sahip çıkmak gerekiyor” dedi.

Sokak Canları Dayanışma gecesinde Rafet-Cem, Okan Subaş ve Borçka Sanat Merkezi’nin müzik ve dans şöleni ile Borçka halkı sokak hayvanları yararına unutulmaz bir gece yaşadı.

Halk Eğitim Merkezinden Duyuru Halk Eğitim Merkezinden Duyuru

Ayla ALKAN

Editör: AYLA ALKAN