SED Hizmetinin amacı hakkında bilgi veren İl Müdürü Şentürk Ağırbaş, ana unsurun ebeveynler olduğunu ifade etti.

Devletin koruma kararı almamak için maddi yönden destek sağladığı SED Hizmetinde, temel amacın çocuğu aile ortamından koparmamak olduğunu aktardı.

Coğrafi İşaret  Marka  Patent Semineri Yapıldı Coğrafi İşaret Marka Patent Semineri Yapıldı

Bu yardımların; çocuğun eğitim durumuna göre yapılmakta olduğunu belirten Şentürk Ağırbaş,  “Okul öncesi, ilköğretim (1-8. Sınıf), ortaöğretim (9-12. Sınıf), yüksek öğretim durumuna göre yardım miktarı değişmektedir.” dedi.

Ağırbaş, SED Hizmeti için Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İlçe Sosyal Hizmet Merkezleri veya e- devlet üzerinden başvuruda bulunulabileceğini söyledi.

Çocukların en doğal ortamı ebeveynlerinin yanı”

Ağırbaş, aileyi güçlendirmek amacıyla uygulanan SED Hizmeti hakkında şunları söyledi:

Anne ve babanın olmadığı, ikisinden birinin olmadığı ya da babanın olup çalışamıyor durumda olduğu (Müzmin bir hastalığa yakalanmış ya da hapiste olması durumu vs.) durumlarda biz çocuğu/çocukları devlet koruması altına almadan aileye maddi destek sağlıyoruz. Çünkü çocuklarımızın en doğal ortamı ebeveynlerinin yanıdır.

Ancak çocuklar ihmal ve istismara açıksa ebeveyn koruyamıyorsa o zaman ebeveyn istemese dahi kolluk kuvvetleri marifeti ile zorla çocuğu alır, koruruz. Çünkü çocukların o yaşta korunması lazım. Aile koruyamıyorsa devlet korumak zorundadır. Onun eğitimi ile ilgili katkıyı her türlü sunar.”

“Takibini yapıyoruz”

Aylık düzenli nakdi yardım sağlandığını ifade eden Ağırbaş, maddi yardımın aileye ciddi anlamda bir destek olduğunu kaydetti.

Ödemenin yapıldığı banka hesabını anne üzerine açtırdıklarını aktaran Ağırbaş, “İki çocuğa kadar veriyoruz. 18 yaşına kadar takibini yapıyoruz. SED verdiğimiz çocukları ay içerisinde ziyaret ediyoruz. Herhangi bir ihbar olursa mutlaka ziyaret ediyoruz. Eğer okuluna devam etmiyorsa uyarıyoruz. Buradaki uzman arkadaşlarımız gidiyor onlara rehberlik ediyorlar.  Böylece çocuğun aileye, eğitime uyumunu güçlendirmeye çalışıyoruz. “diye konuştu.

Ayşe ÖZDER