Artan maliyetler nedeniyle taksiciler, fiyatlarda zam yapılması yönünde talepleri karşılık bularak Artvin Merkez Taksi Durağı Başkanlığı aldığı karar göre indi-bindi ücretleri 65 liradan 100 liraya çıktı. Taksiciler, Nisan ayından itibaren indi-bindi ücretine yüzde yüz zam yaptı.  

Maliyet giderleri son yıllarda yüzde 300 artarak çok arttığını ama taksi fiyatlarında bu durumu yansıtmamaya çalıştıklarını belirten taksici İbrahim Kırçıcek “10 yıldır taksicilik yapıyorum burada. 10 yıl sürecinde son bir senedir artan maliyetlerden dolayı ne zam almayı yetiştirebiliyoruz ne de araçlarımızın herhangi bir bakımı konusunda ne de ev geçindirme konusunda kendimize yetebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

İlçe Kaymakamlarından Veda Ziyareti İlçe Kaymakamlarından Veda Ziyareti

ac6df915-e2c0-4905-ae04-17bbb09f3f99

İlk defa yan sanayi balata takımlarını kullandığını belirten Kırçiçek, “Normalde hep orijinal balata takarken bugün orijinal bataryanın tanesi iki bin 800 TL olmuş. Benim aracımın 300, 500 TL'lik balata yağ bakımı desen şimdi çok arttı. Mesela klimanın hortumu arıza yapmıştı, 14 bin TL para verdim. Şu an güncel fiyatlara baktığımız zaman 100 TL yine para değil çünkü bırak her şeyi kenara bir döner yiyemiyorsun. Çayın 5 TL olduğu yerde suyun 10 TL olduğu yerde taksi ücretleri şu an yine normal” dedi.

Taksimetre fiyatlarını vatandaşlara göre belirlediklerini belirten Kırçiçek “Halk fiyatları talep karşılayabilir mi diye düşünüyoruz çünkü onların da geçim sıkıntıları var. Ama emin olun ki 100 TL büyük geliyor şu an piyasaya göre ama şu an taksicilik sektöründeki 100 TL gerçekten para değil” ifadelerini kullandı.

Zam kararın nasıl alındığını anlatan Kırçiçek “Biz serbest sektör gibi hemen her zamda fiyat arttıramıyoruz örnek veriyorum kamyoncular otobüsçüler ufak bir zamda hemen farkını koyabiliyor. Biz resmi kanallar doğrultusunda taksimetre fiyatlarına zam almamız için gerekiyor. Zamlar geldikten sonra yeni zam alabiliyoruz mesela bu kararı taksiciler olarak başkanımızla beraber toplantı yapıyoruz. Zam konusunda Şoförler Cemiyeti var belediyede istişare ederek gerekli zamı uyguluyor. Kafasına göre veremiyor gerekli güncel şartlardan araştırma yaparak o şekilde zam veriyorlar” dedi.

İndi-bindi ücretinin 10 TL olmasının uygun olduğunu belirten Kırçiçek “Bizlere kafamıza göre zam yapamıyoruz şu an mesela indi 65 TL iken adliyenin oraya inip çıkmaya ortalama 1 litre mazot yakıyorum. 40 lira mazot ve 65 TL para alıyordum. 100 TL bize yetmezse bile en azından bir yarayı kapatabilir. Şu an güncel şartlara baktığın zaman bir işe gidip gelip de bir yemek yiyemiyorsun. Bırak yakıtını masrafını o paradan yemek yiyemiyorsun. Artvin'de taksi kültürü çok fazla olmadığı için buna da şükür diyoruz. Mesela ben isterim ki 150 TL olsun ama bu sefer halk bunu karşılayamaz sonuçta ben taksi kullanacak olsam ben de vermem” şeklinde konuştu.

Ali Eray ÇELİK

Editör: Editör Masası