HOPAK’ın Operasyon Şefi ve Başkan Yardımcısı olan Emin Üçüncü, 7 yıldır Artvin bölgesinde Artvin AFAD’ın koordinesinde ihtiyaç duyulan tamamen gönüllü olarak olaylara, istenmeyen hadiseler yaşandığında hemen oraya intikal edip görevlerini yerine getirdiklerini söyledi. Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilde meydana gelen deprem felaketinden sonra deprem bölgesine giden ilk ekiplerden biri olduklarını belirten Üçüncü “Üçüncü günü 18 kişilik bir ekibe ulaştık. İlk on gün Malatya 4 günde Hatay'da görev yaptık. 14 gün sonrasında geri döndük” ifadelerini kullandı.

Hopalı kadınlar el lezzetlerini birleştirdi Hopalı kadınlar el lezzetlerini birleştirdi

Üçüncü yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Türkiye Dağcılık Federasyonunda dağcıyım. Buna mütevellit dağ ve kış arama kurtarma eğitimleri aldığımız için Hopa Arama Kurtarma kurulduğun da davet ettiler. Arkadaşlarımızla beraber 7 yıldır Artvin bölgesinde Artvin AFAD’ın koordinesinde ihtiyaç duyulan gece gündüz günün her saati ekip arkadaşlarımızla beraber tamamen gönüllü olarak tam donanımlı aracımızla beraber olaylara, istenmeyen hadiseler yaşandığında hemen oraya intikal edip görevimizi yerine getiriyoruz. Bundan dolayı da deprem gününde ilk çıkan ekiplerden biriydik. Üçüncü günü 18 kişilik bir ekibe ulaştık. İlk on gün Malatya 4 günde Hatay'da görev yaptık. 14 gün sonrasında geri döndük.

Arama kurtarma boyutu bambaşka bir olay. Televizyon da görüldüğü gibi nede yakinen orada gördüğünüz gibi değil biz bizzat enkazın içerisine giren ekibiz. İnsanlara ilk temas eden ekibiz. Dolayısıyla bu da belli bir tecrübe ve deneyim gerektiriyor. Bunun sonucun da bir ses duyuyorsunuz o sese ulaşıncaya kadar yemiyorsunuz, içmiyorsunuz, uyumuyorsunuz tamamen ona konsantre bir şekil de ekip arkadaşlarınızla beraber dikkatli bir şekilde onu oradan alana kadar can ile baş ile ki Malatya çok soğuk bir yerdi. İlk gece üzerimize kar da yağdı. Eksi on beş dereceleri gördük. Dağcı olmam sebebi ile diğer arkadaşlarımızda farklı donanım ve yetenekleri olmasından dolayı önceden de tecrübeli olmamızdan dolayı zaten donanımlı olarak gittik biz oraya. Kılık kıyafet, ekipman, aracın yedek yakıtlarına kadar, erzağımıza varıncaya kadar donanımlı ve hazır olarak gitmiştik.”

Ayla ALKAN