TEMA Vakfı Artvin Gönüllüleri 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla Artvin’de çevre bilincini artırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Artvin Çoruh Park’ta çöp toplama etkinliği düzenledi.

Çoruh Park’ta düzenlenen Dünya Çevre Günü etkinliği, çevre bilincinin önemini bir kez daha gözler önüne serdi. TEMA Vakfı Gönüllülerin çabaları, temiz bir çevre için toplumsal farkındalığın artırılması gerektiğini gösterdi. Umuyoruz ki, gelecek yıllarda Artvin halkı daha duyarlı olur ve böyle etkinliklere ihtiyaç duyulmaz.

Etkinlikte sadece TEMA gönüllüleri değil, önceki gün de Gençlik Merkezi tarafından parkta temizlik çalışması yapılmıştı. Ancak, temizlenmiş alanın bir gecede tekrar kirlenmiş olması, çevre bilincinin ne kadar düşük olduğunu bir kez daha ortaya koydu. TEMA Vakfı Artvin İl Temsilcisi Öğr. Gör. Kübra Elif Bağrıyanık, şikayet etmek yerine çözümün bir parçası olma çabasında olduklarını belirtti ve herkesin bu bilinci benimsemesini diledi.

Whatsapp Görsel 2024 06 07 Saat 15.10.36 C1578291Çoruh Park, Artvin'in en güzel sosyalleşme alanlarından biri olarak biliniyor. Ancak, parkın nereye ait olduğu konusundaki belirsizlikler ve buna bağlı olarak oluşan temizlik sorunları nedeniyle, park ziyaretçilerinin bilinçsizce çöp bıraktığı gözlemlendi. TEMA gönüllüleri, belediyenin destekleriyle temizlik malzemelerini temin ederek, parkta bir saatlik temizlik çalışması gerçekleştirdi. Ancak, küçük bir alanda dahi büyük miktarda çöp toplamak zorunda kaldıklarını belirten Bağrıyanık, durumun ciddiyetine dikkat çekti.

Temizlik Çalışmaları ve Çevre Bilinci Eksikliği

Bağrıyanık, temizliğin önemini vurgularken, parkın yoğun olarak kullanılan bir alan olmasına rağmen, kirli halde olmasına tepki göstermediğini dile getirdi. Etkinlik sırasında, temizlik yapan gönüllüleri gören park ziyaretçilerinin teşekkür etmemesi ve sadece bakarak geçmesi, çevre bilincinin ne kadar eksik olduğunu gösterdi. Bağrıyanık, “Burasını sadece temizlemekle sorunun çözülmeyeceğini fark ettik” dedi.

Gelecekte Daha Temiz Bir Artvin Umudu

Bağrıyanık, gelecek yıllarda böyle bir temizlik etkinliğine ihtiyaç duyulmaması temennisinde bulunarak, tüm Artvin halkını daha duyarlı olmaya çağırarak “Bir yeri temiz tutmanın en kolay yolu kirletmemektir” ifadelerini söyledi.

Bir otomobil takla attı Bir otomobil takla attı

Bağrıyanık, çevre bilincinin artırılması gerektiğini belirtterek. Parkta bulunan insanların kirli bir ortamda rahatça sosyalleşebilmelerini eleştirerek, bunun nedenini sorgulamak gerektiğini vurguladı.

Whatsapp Görsel 2024 06 07 Saat 15.10.36 858015D3Bağrıyanık şu ifadeleri kullandı;

“Umarım seneye bir dahaki Dünya Çevre Günü’nde böyle bir temizlik etkinliği yapmak zorunda kalmayız. Kentimizin her noktası pırıl pırıl olur ve bu konuda hepimiz daha duyarlı oluruz. Çünkü bir yeri temiz tutmanın en koşunu kirletmemek. Şu anda mesela etrafta bir sürü insan var burada işte yiyorlar içiyorlar, ne bileyim işte yürüyüş yapıyorlar ama kirli ve kimse bundan rahatsız olmuyor. Bir de buranın neden böyle yani nasıl bundan rahatsız olmadan buna devam edilebiliyor. Belki de bunu konuşmak gerekiyor.”

Editör: ALİ ERAY ÇELİK