Iashvılı'den Artvin’e Ziyaret Iashvılı'den Artvin’e Ziyaret

Başkan Şeref Öngüner ve Başkan Uğur Çiftçi, terzileri iş yerlerinde ziyaret ederek Terziler Günü kutlayıp, bol kazançlar dileyerek çiçek hediye etti.

Ziyaret sırasında, terzilik mesleğinin zorlukları ve bu mesleği sürdürenlerin karşılaştığı sorunlar hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

terzi ziyaret-1

Ziyarette konuşma yapan Şeref Öngüner, terzilerin özverili çalışmalarını takdir ettiklerini ve her zaman yanlarında olduklarını ifade etti.

Öngüner, "Terzilerimiz, zanaatlarını büyük bir titizlikle icra ederek, kentimizin giyim kültürüne katkıda bulunuyorlar. Onların emeği ve çabası, takdir edilmesi gereken bir değerdir. Bugün onları ziyaret ederek, ne kadar önemli bir iş yaptıklarını bir kez daha vurgulamak istedik." dedi.

terzi ziyaret-3

Gençlerin terzilik mesleğini öğrenmesi gerektiğini aktaran Öngüner, şunları kaydetti:“Terzilerimize başkanımız Ali Sefa Şen’in de selamlarını ilettik kendilerine. Terzilik mesleği ülkemizde en büyük ihtiyaç duyulan bir meslek dalındandır. Terzilik bizim ahilik kültürümüzün en önemli mihenk taşıdır. Bu mesleğin yok olmaması için gelişmesi için elimizden ne geliyorsa fazlasıyla yapmaya hazırız. Gençlerimiz sanat öğrensinler. Terzilerimizle görüştüğümüz zaman da alttan kimsenin gelmediğini aktardılar. İnşallah yeni nesil gençlerimiz daha çok bu sanatkârlık işine sarılırlar.”

Uğur Çiftçi ise, "Giyim Eşyaları Odası olarak, terzilerimizin her zaman yanındayız. Onların sorunlarını dinlemek ve çözüm üretmek bizim görevimiz. Terziler Günü vesilesiyle, tüm terzilerimizin gününü kutluyor ve onlara teşekkürlerimizi sunuyoruz." şeklinde konuştu.

Çiftçi konuşmasında, “Bu arada tezi olarak duayı sahiden Kemal ağabeyinin yanındayız. Kemal ağabeyimizden hem terzilik hakkında hem de ilimiz genelindeki görüşleri ne almak için yanında bulunduk. Terzilerimizin en büyük sorun alttan yetişen çırakların olmaması, bununla ilgili birçok çalışmalar yapıyoruz çıraklık eğitim merkezleriyle beraber ama yeterli gelmiyor bütün terzilerimizin ortak sorunlarından biri bu. Ama biz elimizden gelen çabayı vererek terziliği sevdirmek için çalışmalarımızı yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Artvin’in en eski terzilerinden olan 61 yıllık Ziver Yılmaz, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Başkan Öngüner ve Başkan Çiftçi'ye teşekkür etti.

Terzi Kemal Aydın da mesleklerinde yetiştirecek çırak olmadığını aktararak, “Bu önemli günde hatırladıkları için özellikle başkanlarıma teşekkür ediyorum. Bu meslek artık bitme noktasında alttan gelen bu işi öğrenen hiç kimse yok. Biz de son versiyonu olarak devam ettiriyoruz.” dedi.

terzi ziyaret-4

Kadın terzilerden Leyla Eryiğit ve Özgen Arslan da ziyaretlerin kendileri için moral kaynağı olduğunu ve desteklerin devam etmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Editör: HİKMET BAŞAR