Konferansa Denizcilik ve Liman sektör temsilcisi olarak TÜRKLİM Yönetim Kurulu Üyesi HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özerde katılım sağladı.

2024 Multimodal Ulaşım ve Transit konferansı Gürcistan’ın Başkenti Tiflis’te The Biltmore Oteli salonlarında gerçekleşti. 2 gün süren konferansın ilk gününde sabah ve öğleden sonra olmak üzere gün boyu değişik salonlarda sektör temsilcilerinin sunumları gerçekleştirildi.

Düzenlenen konferans, Avrupa ve Asya'da multimodal taşımacılığın gelişen ortamına odaklanarak, taşımacılık ve lojistik sektöründeki öncü kuruluşlar için önemli bir platform olma özelliğini sağladı.

Konferansa katılan katılımcılar sektörleri ile ilgili önemli konularda kapsamlı tartışmalara katılma fırsatı buldular. Konferansta kargo taşımacılığındaki en son trendler ve Karadeniz bölgesinin bir geçiş merkezi olarak oynadığı önemli rol ele alındı. Gelişmekte olan konteyner pazarına ve onun mevcut ve gelecekteki dinamiklerine ilişkin önemli bilgiler de tartışmanın odak noktası oldu.

Konferans, demiryolu, karayolu ve deniz taşımacılığındaki gelişmelerin ve zorlukların derinlemesine araştırılması için bir aşama sağladı.

Konferansın ilk gününde çok sayıda katılımcı bildirilerini sundu ve soru cevap bölümlerinde önemli bilgiler verdiler.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezinden Dolandırıcılık Uyarısı Dezenformasyonla Mücadele Merkezinden Dolandırıcılık Uyarısı

İlk gün konferansı ardından sergiler gezildi ve akşamda kapanış gala yemeği düzenlendi.

Konferansın İkinci gününde de katılımcılara teknik gezi düzenlendi ve katılımcılara Gürcistan ekonomisindeki gelişmeler anlatıldı.

Konferansa katılan TÜRKLİM Yönetim Kurulu Üyesi ve HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer bir değerlendirme yaptı. Özer çeşitli sektör temsilcilerinin sektörleri ile ilgili çok kapsamlı ve verimli sunumlar gerçekleştirdiğini, Gürcistan'ın Avrasya ulaşım yollarındaki önemli konumunun arka planında uzman bilgisi, stratejik iç görü ve ağ oluşturma fırsatlarının benzersiz bir karışımını sunduklarını, Kargo taşımacılığı pazarı eğilimleri ve Karadeniz bölgesi üzerinden transit Kıtalararası ve bölgesel rotalar. Taşıma koridorlarındaki yükler ve nakliye cirosunda büyüme beklentileri, Karadeniz bölgesinde ticaret ve emtia görünümü, TITR'nin geliştirilmesinde Karadeniz ülkelerinin rolü. Bölgenin transit potansiyeli, Karadeniz ülkelerinde demiryollarının inşaatı ve yenilenmesi, Avrupa Birliği, Karadeniz bölgesi ülkeleri ve Kafkasya ile uluslararası karayolu taşımacılığı ve ticareti, Karadeniz'de deniz taşımacılığı ve navlun piyasası koşulları ve Limanların gelişimi – “daha yeşil” ve “daha akıllı” limanların teşvik edilmesi konularında ciddi sunumların gerçekleştirildiğini ve tartışmaların yapıldığını ifade ederek, 2 gün süren Konferans boyunca kendilerinin de hem TÜRKLİM tanıtımı ve hem de HOPAPORT olarak konumumuzu, hareket kapasitemizi, stratejik önemimizi anlatma fırsatı bulduklarını ifade ederek “Biz konferansta amacımıza ulaştık.

İkili bir dizi görüşme yaparak kendimizi anlatma fırsatı bulduk, Sektörümüz ve bağlantılı sektör temsilcilerini HOPAPORTu tanıma anlamında limanımıza davet ettik” dedi.

Konferansa ayrıca HOPAPORT Muhasebe Müdürü Oğuz Çapkınoğlu’da katılarak Genel Müdür Meriç Burçin Özer ile birlikte ikili görüşmelere katıldı.

Haber Merkezi

Editör: Haber Merkezi