Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 2022 yılında Artvin’de açtığı TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açılışında Borçka, Hopa ve Arhavi’de talep doğrultusunda birer okul yapılacağı müjdesi verilmişti.

Borçka’da talepler üzerinde kurumlar arası iletişimlerin gerçekleştiği ve TOBB Okulu arazi tahsis sürecine girilmesi ve işlemlerin başladığı bildirilmesi ile Borçka halkı merakla TOBB Okulunun açılışını beklemeye başladı. 

Borçka’da TOBB Okulunun yapılacak müjdesi verilmesi ile beklenti içerisine giren Borçka halkı okulun ne zaman açılacağını merakla beklerken konuya ilişkin açıklamayı Borçka Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Eşref Merttürk cevapladı. www.gundemartvin.com İnternet Sitesine TOBB Okul süreci hakkında bilgi veren Merttürk, 15 aydır merakla beklenen okulda arazi tahsis noktasında sürecin yavaş ilerlediğini belirtti.

Okulun yapılacağı alanın DSİ’ye ait bir yer olduğunu bu nedenle Milli Emlak’ta ki takasta sürenin uzadığını söyleyerek “Daha öncelerinde arazi ile ilgili tespitimiz vardı. Arazi tespiti yapılmıştı ondan sonra arazinin tahsis işleri devreye girildi. Ne hikmetse Arhavi’de, Hopa’da diğer ilçelerde bu sorun daha kısa sürede çözüldü. Ama bizim okulun yapılacak olduğu yer DSİ’ye ait bir yer olduğu için buradaki Milli Emlak’ta ki takasta süre uzadı. En son genel müdürlüğe gitmişti birinci talep geri döndü takastan, ikinci olarak DSİ ile milli emlak arasında başka bir yer takaslama ile verilecek olacağını söylediler. Şuanda ki ekonomide hızlı bir fiyat artışları var o zaman ki para ile çok rahat yapılabilecek olan bir inşaatı şimdi yapmak zor. Ama her şeye rağmen biz bunu yapmak istiyoruz halen arazinin tahsisi ile ilgili söz verildi biran önce bitecek diye ama görüldüğü gibi 15-16 aydır bu süreç bir şekilde netleşmedi” dedi.

Muhtar Encümen Seçimi Gerçekleşti Muhtar Encümen Seçimi Gerçekleşti

İlçede yapılması planlanan TOBB Okulunun yatırımını tamamen Odalar Birliğine ait olduğunu kaydeden Merttürk, “Bunun yatırımı parasal kısmı tamamen Odalar Birliğine ait, devlete yük olmadan biz bir inşaat yapmak istiyoruz. Sadece arazi tahsisini milli eğitim tarafından yapılması gerekiyor ama ne hikmetse bir türlü sonuçlanmadı. İnşallah kısa bir sürede sonuçlanır Borçka’ya TOBB okulundan iyi bir okul yaparak hizmet etmiş oluruz. Ama biraz gardım düştü mü? Düştü maalesef heyecanla beklediğimiz gelişmeler olmadı. İnşallah kısa zamanda olur. Diğer yandan da bizde sadece bu okul ile ilgili değil Borçka’nın geleceği ile ilgili çok iyi olan projeler var örneğin Kaymakam beyin devam ettirdiği projeler var bizim yine devlet tarafından yapılması beklenen projeler var. Fakat Borçka ile ilgili biraz ağır gitti bunlar” ifadelerine yer verdi.

Arazi tahsis sürecinin uzamasının nedenleri hakkında bilgi veren Merttürk, kullanılmaya müsait olan parsellerin Milli Emlağa devredilmesi gerektiğini vurgulayarak “Bizde karayollar ile DSİ’nin veya ormanın boştaki olan arazilerini tahsis etmek için daha önceden bunun çalışması yapılması gerekiyor. Bu dere yatağındaki DSİ’nin dip çalışmaları yapılmış olmadığı için bu arazileri tahsis etmek zor. DSİ’nin barajlar yapıldı, yollar yapıldı boşta olan arsalara artık bundan sonra DSİ’nin üzerinden çıkması gerekiyor, artık DSİ’nin ihtiyaç duyduğu yerler değil bunlar. Kullanılmaya müsait olan parsellerin milli emlağa devredilmesi gerekiyor ama bu çalışmalar yapılmadığından dolayı bunlar halen DSİ’nin çalışma sahası olarak gözüküyor. Diğer yerlerde karayolları yeni yol yapıyor, yol yaptığı zaman dolgu alanları karayollarının kullanmadığı yoldan sonraki arsalara aynı şekilde milli emlağa devredilmesi gerekiyor. Orman vasfının kaybetmiş olduğu yerlerin ormanda kaldığı zaman bir vatandaşın, yatırımcının onu oradan alabilmesi çok zor. İlk önce o çalışmaların yapılıp ormanın hazineye devrinin yapılması lazım. Milli emlaktan, hazineden arazi tahsis etmek kolay bizde Borçka’da daha önce böyle bir çalışma yapılmadığından dolayı biz bu yerler ile ilgili herhangi bir şey yapacak olduğumuz zaman arazi tahsisi yapamıyoruz. Milletvekillerimiz uğraştığı halde bile bir yıldır uğraşıyoruz. Sadece kurumlar arasındaki işlemleri tamamlamak için uğraşıyoruz” diye konuştu.

Borçka’nın beklenti içerisinde olduğunu söyleyen Merttürk “Biran önce nerede bu sorun giderilemiyorsa biran önce giderilip Borçka’ya bizim bu okulu kazandırmamız gerekiyor” diyerek ilgili kişilere seslendi.  

Editör: AYŞE ÖZDER