TRAC yönetim kurulu adına Hasan Gültekin, Adem Yılmaz, Ali Gürbüz Gökdemir, Hamit Kadir Erdem, Artvin Belediye Başkanı Bilgehan Erdem’i ziyaret ederek yeni görevinde başarılar dilediler.

Yönetim kurulu adına TRAC başkanı Hasan Gültekin, Türkiye Radyo Amatörler Cemiyetinin, çalışmaları hakkında kısaca bilgi verdi.

Gültekin, “TRAC, 1962 yılında kurulmuştur. 3222 Sayılı telsiz yasası döneminde Amatör telsizciliği tanıtmak ve elektroniğin gelişmesi için kitap ve dergiler yayınlanmış, yasa değişikliği yapılarak amatör telsizciliğin serbest bırakılması için girişimlerde bulunulmuştur. 2813 sayılı Telsiz kanununun çıkarılmasından sonra Amatör telsizciliğin kamu hizmeti niteliğindeki boyutlarına ülkemizde yaşam kazandırmış ve bunun sonucu olarak 22 Haziran 1991 gün ve 20909 sayılı resmi gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile kamu yararına çalışan derneklerden sayılmıştır. TRAC, ülkenin değişik yörelerinde bulunan ve halen sayısı 53 olan şubesi vasıtası ile hizmet vermektedir. Gençlerin amatör telsizciliğe ve gönüllüğe yönelmesi için gayret göstermektedir ve kurslar düzenlemektedir.

Üyelerin katkıları ve değerli bağışlarla temin edebildiği eski cihazları çalışır hale getirip röle istasyonu, data aktarıcı ve benzeri amaçlara uygun hale getirmekte, tüm Türkiye’yi kapsayan ve afet hallerinde kullanılabilecek bir telsiz şebekesinin alt yapı çalışmalarına devam etmektedir. Afet hallerinde ve olağana üstü durumlarda haberleşme alt yapısını kamunun hizmetine sunmaktır. Afet haberleşme düzeninin organizasyonu konusunda kamu idaresine destek vermektir. Biz Artvin TRAC olarak Hopa sultan Selim dağında 145.600, Artvin Saçinka dağında 145.675, Yusufeli Karadağ bölgesinde 145.650 frekansları ile çalışan telsiz rölelerimiz var. Merkez Balcıoğlu Katrevan mevki zelaho tepede TRAC derneğimiz var ve çalışmalarımıza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Biz Varız Ama Yok Sayılıyoruz” “Biz Varız Ama Yok Sayılıyoruz”

Başkan Erdem, nazik ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getirerek TRAC Artvin Şubesinin çalışmalarında kolaylıklar diledi. Ziyaret, karşılıklı iyi niyet ve işbirliği dilekleriyle son buldu.

Editör: Haber Merkezi