Toprak kaymaları ve heyelanların sık yaşandığı bölgede yeni yapılan T-14 tüneli içinde oluşan görüntü güzergâhı kullanan vatandaşları endişeye sevk ediyor. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan konutu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı.

Yazılı soru önergesinde Artvin-Yusufeli karayolu üzerinde bulunanT14 tünelinde kayma meydana geldiği, 2 bin 460 metre uzunluğunda olan T14 Tünelinin son 200 metresinde tünel içinde, çatlaklar ve açılmalar oluştuğu, araç kullanımına açık tünelde bölge halkının büyük tehlike ile karşı karşıya kaldığı ülke gündeminde geniş yer bulduğunu söyledi.

Mecliste yaptığı konuşmada konu ilgili sorular soran Bayraktutan, soruların cevaplanmasını istedi. Bayraktutan’ın mecliste sorduğu sorular şu şekilde;

“Çay Üreticilerinin Yanındayız” “Çay Üreticilerinin Yanındayız”

WhatsApp Görsel 2024-01-25 saat 17.07.58_b88be03d

“2022 yılı sonunda açılışı gerçekleştirilen Yusufeli T14 tünelinde çatlakların, açılmaların, kaymaların meydana gelme gerekçeleri nelerdir?

Projede Yapım ve İmalat hatası mı mevcuttur?

Tünelin yapımı aşamasında sıkıntılar yaşandığı, kazılar sırasında su çıktığı iddiaları doğru mudur?

Bölge halkını büyük bir tehlikeyle karşı karşıya bırakan olayın sorumluları kimlerdir? Sorumlular hakkında her hangi bir işlem başlatılmış mıdır?

Meydana gelen çatlak, açılma ve kaymalar sonrasında Bakanlığınız nezdinde Yusufeli T14 tünelinde hangi çalışmalar yürütülmektedir?

Günlük olarak bir çok aracın geçiş güzergahı olan, ticari araçların, otobüslerin, minibüslerin, kamyonların o tüneli kullanmak zorunda kaldığı gerçeği ışığında bölge halkının can güvenliğinin sağlanması ve ilgili mağduriyetlerin giderilmesi adına bir takvim açıklar mısınız?”

Ali Eray ÇELİK

Editör: ALİ ERAY ÇELİK