Türk Mutfağı haftası çerçevesinde, Artvin Valiliğinin koordinesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Milli İrade Meydanı'nda tanıtım programı organize edildi.

Türk Mutfağı

Etkinlik kapsamında kurulan stantlarda, Artvin’in coğrafi işaretli ürünleri, Laz Böreği, Hamsili Ekmek, Hatila Balı, Arhavi Kestane Balı, Şavşat Ketesi, Borçka Demir Elması, Puçuko başta olmak üzere, kente özgü yöresel ürünler tanıtıldı.

Türk Mutfağı-2

Programda konuşan Vali Cengiz Ünsal, Anadolu'da bin yıldır hüküm süren Türklerin Orta Asya'dan Anadolu’ya taşımış olduğu zenginliklerin mutfağa da yansıdığını söyledi.

Anadolu’nun her bakımdan zenginliklerle dolu coğrafya olduğunu aktaran Ünsal, konuşmasında “Anadolu gibi her bakımdan zenginliklerle dolu bir coğrafya üzerinde yaşıyoruz. Tarihçilerin de tespit ettiği üzere buğdayın ana vatanı Anadolu varsayılıyor. Yaklaşık 10 bin yıl önce Anadolu’da buğdayın ekilip biçildiğinden tarihçilerimiz bahsediyorlar. Geçen yüzyıllar, bin yıllar içerisinde bu coğrafyada çeşitli uygarlıklar yaşadı. Ve son bin yılı aşkın bir süredir de bizim medeniyetimiz, Türk medeniyeti bu coğrafyada hüküm sürüyor ve tarihten elde etmiş olduğu zenginlikleri, derinlikleri ta Orta Asya’dan Anadolu’ya taşımış olduğu zenginliklerle bütünleştirip, birleştirip bunu mutfağına da yansıtmış, yansıtmaya da devam ediyor.” dedi.

Türk Mutfağı-3

Artvin’İn lezzetlerini dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını ifade eden Ünsal, “Türkiye turizm alanında çok büyük ilerlemeler kaydetti. Turizmin çeşitlenmesi özellikle gastronomi turizminin ön plana çıkması turizme ayrı bir değer katmıştır. Hem dış hem de iç turizme daha büyük bir ivme kazandırmıştır. Bizde Artvin’deki tatlarımızı Hopa Hamsili Ekmeği Hopa Laz Böreği, Puçuko, Artvin Kestane Balı, Borçka Demir Elması, Hatila Balı ve Şavşat Ketesini tanıtmak ve hak ettiği değeri kazanmasını sağlamak için gerekli tüm çalışmaları yapıyoruz.” diye konuştu.

Türk Mutfağı-4

İl Kültür ve Turizm Müdürü Yunus Emre Aytekin de Türkiye’de Türk Patent Enstitüsü tarafından tescilli toplam 1555 coğrafi işaretli ürün bulunduğu, bunların 1163'ü mahreç işareti, 386'sı menşei işareti ve 6'sının da geleneksel ürün olduğunu kaydetti.

Artvin de ise bu minvalde 7 coğrafi işaretli ürün olduğunu anlatan Aytekin, "Bunlardan Arhavi Kestane Balı ile Hatila Balı menşe işaretli; Borçka Demir Elması, Hopa Hamsili Ekmeği, Hopa Laz Böreği, Puçuko ile Şavşat Ketesi ise mahreç işaretlidir." diye konuştu.

Türk Mutfağı-5

Rize-Artvin Havalimanı'nı 5 Ayda 425 Bini Aşkın Yolcu Kullandı Rize-Artvin Havalimanı'nı 5 Ayda 425 Bini Aşkın Yolcu Kullandı

Konuşmaların ardından Vali Ünsal ve beraberindeki protokol üyeleri stantları gezerek tanıtımı yapılan yemek ve yiyecekleri tadarak vatandaşlara ikram etti.

Editör: HİKMET BAŞAR