Borçka’da 6 Şubat günü yoğun sağanak yağış nedeni ile ilçede heyelan ve su baskınları meydana geldi.

Borçka’da birçok noktada meydana gelen heyelanların yanı sıra 38 köyde de ulaşımda aksamalar ve toprak kaymaları gerçekleşti.

İlçede yaşanılan heyelanlar nedeni ile ilk andan itibaren sahada olduklarını söyleyen Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Borçka Belediye ekipleri ile çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Borçka’nın eğimli ve coğrafi koşulları nedeni ile zor bir yer olduğunu vurgulayan Orhan, toprağın suya doyması ile heyelanların meydana geldiğini aktardı. Heyelanların gerçekleştiği bölgelerde AFAD Genel Müdürlüğü, daire başkanları, Artvin Valisi, Çevre Şehircilik İl Müdürleri ile birlikte alanlarda tespit ve raporların yazıldığını söyleyen Orhan, “İnsanlarımız sıkıntılar yaşadı evlerini boşaltan vatandaşlar oldu yakınlarına gittiler. Bizde bunlarla ilgili önlemlerimizi almıştık Kaymakamımızda bu konuda çok duyarlı davrandı. Bütün Borçka’daki bileşenler alanlardaydık. Son derece başarılı çıktığımızı düşünüyorum. Sevindirici tarafı bir can kaybımız olmadı. Mal da canın yongası ama nihayetinde sağlıklı olmak önemli. Dün de AFAD Genel Müdürü, daire başkanları, valimiz, çevre şehircilik il müdürleri olması gereken herkes buradaydı. Gerekli hasar tespitlerini yapmaya başladık birçoğu bitti. Bugün de AFAD genel müdürü, daire başkanları ile beraber ve valimiz yine gelecek” dedi.

Kaynarca Grup yolunda yaşanan ve birçok köye ulaşımın kapandığı ana yolda meydana gelen heyelan için gerekli talimatların verildiğini belirterek “Kaynarca Grup yolu o bölgede büyük bir heyelan oldu. Gerekli talimatlar verildi DSİ, karayolları, özel idare, belediye aracılığı ile oraların açılması için çalışmalar başlatıldı. Sağ olsun AFAD genel müdürümüz bütün birimleri gezdi dün sabahtan akşama kadar beraberdik. Burada amacımız insanları mağdur etmeden onların yanında olduğumuzu gösterdik. Bununla ilgilide raporlar hazırlanıyor yakın bir zamanda uygulamaya geçecekler” ifadelerine yer verdi.

“Vatandaşlar Geçici Değil Kalıcı Çözüm İstiyor”

Gündoğdu Mahallesinde yaşanan heyelanlar nedeni ile bölgenin risk oluşturduğu söyleyen Orhan, “Şuanda en sıkıntılı bölgemiz aslında Gündoğdu Mahallesi, yukarıdan çok büyük bir kütlenin hareket etmesi durumunda mahalle gerçekten çok büyük sıkıntıya gireceğini zannediyoruz. O yüzden gerekli önlemleri kısa sürede alacaklarını ifade ettiler çünkü bu belediyenin tek başına yapabileceği bir sorun değil. Bunun kısa sürede çözüme ulaşması lazım. Bugünlerin gelebileceğini aslında tahmin edebiliyorduk Gündoğdu’da daha önce yine böyle bir çalışma yapılmış hatta Karadeniz Teknik Üniversitesinden bilim insanları getirilmiş ve orası ile ilgili gerekli raporlar hazırlanıp AFAD’a sunulmuştu”

“Orada herhangi bir iyileştirme yapılamadı o bölgenin afattan çıkarılması da çok doğru bir tavır değildi aslında ama orası afat bölgesinden çıkarılması hepimizi sıkıntıya soktu. Orada hala afad devam ediyor yani bir kişinin burnunun kanamaması için elimizden geleni yapmak zorundayız. Devlet gerekli önlemleri almadan bir bölgenin afattan çıkarılması bilimsel olarak doğru değil. Vatandaş geçici değil kalıcı çözüm bekliyor çünkü çok tedirginler” dedi.

“Bölge İmara Açılmadan Önce Zemin Uygun Hale Getirilmeli”

Kız kardeşler oto kuaför işi yapıyor Kız kardeşler oto kuaför işi yapıyor

Borçka ilçesine bağlı olan 38 köyde de heyelanların meydana geldiğini bu nedenle ulaşımda akamalar ve öğrencilerin zorluk yaşadığını söyleyen Orhan, vatandaşlardan sabırlı olmaları gerektiğini aktardı. Orhan konuşmasının devamında “Küçüköy bölgesi, Örücüler köyü tarafındaki o bölgelerde çok fazla toprak kayması var. Birçok ev risk altında aslında. Oraları da görüntüledik raporları tuttuk umarım bundan sonra böyle bir şey yaşanmaz ve kalıcı önlem alınır. Bir bölgenin de imara açılmadan önce zemin etütlerinin bitmiş ve uygun hale getirilmesi gerekiyor. Bunlar öteden beri hiç yapılmadan bugünlere kadar gelmişiz”

“Okullar açıldı köy yolları kapalı henüz öğrenciler okullarına ulaşabildiler mi buda muamma. Ulaşamazlar böyle durumlarda, insanlar çocuklarını okula göndermekte istemezler çünkü köy yollarının tamamı sıkıntı da. Hatta köy yolları içerisindeki mahallelerde öyle ama 38 köyün hepsinde de problem yaşandı hepsine biranda yetişmekte mümkün değil bu konuda vatandaşlarımızdan duyarlılık ve sabır bekliyorum” diye konuştu.

İlçede yaşanılan heyelanlar sonucunda sokakların temizlenmesi ve çamurlardan kurtulması için Arhavi Belediyesi, Artvin Belediyesi, Hopa Belediyesi, Kemalpaşa Belediyesi ve Fındıklı Belediyesi’nden ekipler gelerek dayanışma içerisinde Borçka ilçesine yardımda bulunmaya devam ediyorlar.

Ayla ALKAN

Editör: AYLA ALKAN