Günümüzde, beslenme tercihlerinin giderek daha fazla insanın dikkatini çektiğini ifade eden Diyetisyen Tekin, bu tarz beslenme tarzlarının sadece kişisel sağlıkla ilgili konularda değil, aynı zamanda çevresel ve etik kaygı konularını da içerdiğini kaydetti.

Vejetaryenlik ve veganlık gibi hayvansal ürünleri tercih etmeyen beslenme tarzlarının, toplumda önemli bir yeri olduğunu aktaran Tekin, “Sadece birer beslenme tercihi değil; aynı zamanda sağlık, çevre ve etik değerlerle bağlantılı bir yaşam tarzını temsil ediyorlar.” dedi.

Her bir beslenme tarzının farklı sağlık ve çevresel faydalar sunduğunu belirten Tekin, “Kişisel ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize en uygun olanı seçmek önemlidir. Sağlıklı ve dengeli bir yaşam tarzı için çeşitli besinleri içeren, kişiye özel hazırlanmış diyet önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Vejetaryenlik ve veganlığın çeşitleri hakkında bilgilendirmelerde bulunan Tekin, şunları söyledi:

“Lakto-Ovo vejetaryenler, et ve balık dışındaki tüm hayvansal ürünleri tüketirler. Bununla birlikte, süt ve süt ürünleri ile yumurta gibi hayvansal kaynaklı protein içeren besinleri tercih ederler. Bu beslenme tarzı, etik ve çevresel endişelerden kaçınmak isteyenler için popüler bir seçenektir.

Lakto-Ovo vejetaryenlik, protein ve kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayabilirken, hayvansal ürünlerin tüketimini sınırlar. Lakto-Vejetaryenler, et ve balık dışındaki tüm hayvansal ürünleri tüketirler, ancak sadece süt ve süt ürünlerini tercih ederler. Yumurta gibi hayvansal kaynaklı proteinleri tüketmezler. Bu beslenme tarzı, etik veya dini sebeplerden dolayı et ve balık tüketmeyi tercih etmeyenler için uygundur.

 Ovo-Vejetaryenler, et ve süt ürünleri dışında herhangi bir hayvansal gıda tüketmezler, ancak yumurta tüketimine izin verirler. Bu beslenme tarzı, protein ihtiyacını karşılamak için yumurta tüketmek isteyenler için uygun bir seçenektir. Yumurta, protein ve besin değeri yüksek bir gıdadır ve ovo-vejetaryenlerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için önemli bir kaynaktır.

Yarı-Vejetaryenlik, bazen et ve balık tüketen, ancak genellikle bitkisel bazlı bir diyete sahip olan bir beslenme tarzıdır. Yarı-Vejetaryenler, et tüketimini sınırlarken, çoğunlukla sebzeler, meyveler, tahıllar ve süt ürünleri gibi bitkisel kaynaklı gıdaları tercih ederler. Bu beslenme tarzı, etik veya sağlık sebepleriyle hayvansal ürünleri azaltmayı amaçlayanlar için idealdir.

Havaların Isınmasıyla Artan KKKA Vakalarına Karşı Uyarı Havaların Isınmasıyla Artan KKKA Vakalarına Karşı Uyarı

Pesko-Vejetaryenlik, temel olarak bitkisel bazlı bir diyete sahip olan ancak bazen balık ve deniz ürünleri tüketen bir beslenme tarzıdır. Bu tarz, hayvansal protein ihtiyacını karşılamak için balık ve deniz ürünlerini tercih edenler için idealdir. Aynı zamanda çevresel ve etik kaygıları olanlar için de uygun bir seçenektir.

Veganlar, hiçbir hayvansal ürünü tüketmezler. Et, balık, süt, yumurta, bal ve diğer hayvansal ürünlerin tüketilmediği vegan beslenme, hayvan haklarına duyarlılık, çevresel sürdürülebilirlik ve sağlıklı yaşam tercihleriyle ilişkilendirilir. Vegan beslenme, sebzeler, meyveler, tahıllar, kuruyemişler, tohumlar ve bitkisel bazlı alternatifler gibi çeşitli bitkisel kaynaklı gıdaları içerir.”

Editör: Aleyna SARIGÜL MERT