Dünya Veteriner Hekimleri Birliği ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün girişimleri sonucunda her yıl Nisan ayının son Cumartesisi Dünya Veteriner Hekimler günü olarak kutlanılmaya devam ediyor.

Veteriner hekimler soğuk, sıcak ve gece gündüz demeden hayvanların sağlığı için çalışmalarını sürdürüyor. Hayvanların sağlıklı olması ve iyi bir yaşam sürdürebilmeleri için yoğun tempolarda çalışan veteriner hekim yaşanılan sözlü veya fiziksel şiddetler için hekimleri koruyan kanunların olmadığını ifade etti.

Yaş Çay alım fiyatına tepki: “Fiyat kabul edilebilir değil” Yaş Çay alım fiyatına tepki: “Fiyat kabul edilebilir değil”

Hopa’da Veteriner Hekim olarak çalışan Duygu Çakmak, mesleğini severek yaptığını söyledi. Her meslekte olduğu gibi Veteriner Hekimlikte de karşılaştıkları olumsuz olayların var olduğunu ifade etti.

Çakmak, hayvan sahiplerinin veteriner hekimlerde sihirli bir değnek olduğunu zannettiklerini vurgulayarak şu sözleri dile getirdi “Veteriner hekim mesleğinin çok güzel yanları olmasının yanında kötü yönleri da var tabi her meslekte olduğu gibi. Öncelikle güzel yönlerinden bahsetmek istiyorum, hayvanları çok seviyorum onlarla sürekli vakit geçiriyorum. En sevimli hallerine tanıklık ediyorum ve ilk doğumlarına tanıklık ediyorum. Hasta geliyorlar gözünüzün içine bakıyorlar ‘beni iyileştir’ der gibi onları tedavi edip sağlıklarına kavuştuklarını görmek mesleki olarak tatmin olduğunu gösteriyor. Birde kötü tarafı var mesleğimizin buda kurtaramadığımız hayvan dostlarımız; günlerce, haftalarca tedavi ettiğimiz hayvanları kurtaramayız. Asıl en zor yanı hayvan sahiplerinin biz veteriner hekimlerin elinde sihirli bir değnek olduğunu zannetmeleri. Hasta hayvanı getirdikleri an hayvanın hemen o anda iyileşmesini bekliyorlar, tedavinin daha birinci günü de arıyorlar ‘kedim düzelmedi internetten baktım başka tedavi deneyelim, komşumuzun da aynı olmuştu bir günde iyileşti bizim ki niye iyileşmedi’ gibi olaylar yaşanıyor. Birde internetten kedilerine teşhis koyup kliniğe öyle gelmeleri bizi zorlayan durumlar arasında. Ülkemizde de veteriner hekimleri koruyan bir kanun yok her gün veteriner hekim meslektaşlarımıza sözlü veya fiziksel şiddet olaylarını duyuyoruz umarım bir gün değerimiz anlaşılır.”

Editör: AYŞE ÖZDER