Hopalı  kadınların maddi ve manevi fedakarlıklar göstererek bir senedir çalışmalarını sürdüğü ‘Tersine Masal’ tiyatro gösterimi 16 Mart Cumartesi günü saat 20.00’de Yeni Emre Düğün Salonu’nda yapılacak.

Halk Oyuncular İstediklerini Alamadı Halk Oyuncular İstediklerini Alamadı

Hopalı  kadınların maddi ve manevi fedakarlıklar göstererek bir senedir çalışmalarını sürdüğü ‘Tersine Masal’ tiyatro oyununda masallarda anlatılan kadınların her zaman güzel ve bakımlı olması gerektiğini ve evlenmek için seçilmesi gerektiği anlatıldığı ama bunun gerçekte böyle olmadığını ve kadınların istedikleri zaman bu durumu tam tersine çevirebileceği anlatılıyor.

Whatsapp Görsel 2024 03 15 Saat 13.38.02 6Cbaf478 Tiyatro oyunun ilk gösterisinde Hopa halkının yoğun ilgi gösterdi. Hopa halkından tam not alan ‘Tersine Masal’ ekibi Artvin ve ilçelerinde gösteriler yapmayı hedefliyor.

Hopa Kültür ve Sanatevi Kadın Tiyatro Topluluğu oyuncularından Ezgi Eriman, Hopa halkını Yeni Yunus Emre Düğün Salonu’na davet ederek “Bu süreçte bizi en çok uğraştıran kısım metni yazmak oldu. Çünkü tek tek kelimeleri düşünerek yazarak yoğun zaman harcayarak metni kolektif bir şekilde hazırladık. Haftada üç gün olmak üzere bütün kadınlar gündüz işlerinden çıkar çıkmaz gelerek provalara çalışıyorlardı.  Bizimle birlikte de Haldun Yıldırım bize yönetmenlik yaptı. Haldun Yıldırım bizim sürecimizde destek oldu.

Biz bu oyunu çıkartırken ve metnin hazırlanması bu kadar uzun sürmesinin sebebi kadınların söylenmeyenleri, söylenemeyenleri biz bu oyunda söyledik. 13 kadının kolektif bir şekilde süreç ilerlettik. Birbirimizden yeni şeyler öğrendik, destek aldık, yeni arkadaşlıklar edindik. Yalnız olmadığımızı fark ettik. Çıktığımız bu yolda tek başımıza olmadığımızı öğrendiğimiz bir süreç oldu.

Whatsapp Görsel 2024 03 15 Saat 13.38.02 57Fde69AHopa halkından çok yoğun ilgi gördük. Bilet neredeyse iki gün içerisinde tükendi. Cumartesi günü tekrardan oynayacağız. Hedefimizi diğer ilçelerde de oynamak.

Hopa’da tiyatro oynayacağımız bir sahne yok. Yeni Emre Düğün Salonu sayesinde oyunlarımız oynayabiliyoruz. Hopa Atatürk Okulu’nda güzel bir salon var ve biz bu oyun öncesi oraya görüşmeye gittiğimizde kesinlikle verilemeyeceği denmedi. Ama oyunda politik vurgular olduğu için salonu vermediler. Biz Hopa oyunlarımızı oynayacağımız Tiyatro Salonu istiyoruz.”

Editör: ALİ ERAY ÇELİK