Standa başvuran yaşlılara yaşlılıkta sık karşılaşılan sağlık sorunları hakkında halkı bilgilendirme, bilinçlendirme farkındalık oluşturmak istediklerini belirten Toplum Sağlığında görevli Ebe Sevinç Özyer, yaşlı nüfusunun hem sanayileşmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde arttığını ifade etti. 
Toplumun yaşlanması sağlık sorunlarını ve sosyal sorunları beraberinde getirerek artan halk sağlığı sorunu oluşturduğunu belirten Ebe Özyer, Toplum Sağlığı Merkezinde çalışan sağlık çalışanları olarak yaşlılara fiziksel aktivitenin, sağlıklı beslenme, tıbbi bakım gereksinimleri ve sağlık kontrolleri konusunda bilgilendirme yaptıklarını ifade etti. 

yaşlı3
Toplum sağlığı merkezi sorumlu hekimi Uzman Doktor Feyza Kutay Yılmaz bireyler yaşlandıkça bilişsel ve fiziksel sağlıkta gerilemeler, dayanıklılığın azalması, sosyal ilişkilerin azalması, daha az üretken rollere bürünme, sosyal statüde değişiklikler ve yakın ilişkilerin kaybı gibi geçişlerle karşı karşıya kaldığını belirtti. Bu sorun ve engellerin, sosyal bağlılığı, fiziksel ve sosyal aktivitelere katılma yeteneğini azalttığını ifade Dr. Feyza Kutay Yılmaz, yaşlıların yaşam kalitesinin ve psikolojik iyilik halinin artırılması için çalışmaların artırılması gerektiğini belirtti.
Hasta ve yakınlarının düzenli sağlık kontrolleri konusunda bilgilendirmelerin yapıldığı standa yaşlı vatandaşların tansiyon ve şeker ölçümleri yapılarak küçük hediyeler, ikramlıklar ve broşürler dağıtıldı.

Hollanda’da 23 Nisan Coşkusu Hollanda’da 23 Nisan Coşkusu

yaşlı-2

yaşlı4

Editör: Aleyna SARIGÜL MERT