Ülkede giderek azalmaya başlayan hayvancılıkla birlikte yem fiyatlarının artması vatandaşları zorlamaya başladı.

“Ardanuç’u dünyaya tanıtacağıma söz veriyorum” “Ardanuç’u dünyaya tanıtacağıma söz veriyorum”

Ardanuç’ta yem satıcılığı yapan aynı zamanda besicilik ile uğraşan Fuat Salan, ot fiyatlarının artması ile vatandaşların kurbanlık hayvan saklamadığını ve ellerindeki hayvanları satmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Geçen yıl bu zamanlarda kurbanlık hayvanlarını sattığını fakat bu sene halen daha 100 kurbanlık hayvanının durduğundan bahseden besici, artan fiyatlara değinerek şu sözleri dile getirdi “Yem satıyorum aynı zamanda da besicilik yapıyorum, kurban işi yapıyoruz. Bu sene fiyatlarımıza yüzde 30 civarında zam geldi ve sattığımız hayvanın yerine yenisini alma şansımız hiç yok. Devlet ithal hayvan getiriyor içeride hayvan zaten bitmiş, devlet hala hayvan getirerek biten çiftçiyi iyice bitirmeye çalışıyor. Bizler geçen sene kurbanlarımızı satmıştık şu anda 100 tane kurbanlığım var geçen yıl bu zamanlar satmıştım. Bu yıl hala satılmamış durumda. Faizlerin yüksek olması nedeniyle insanlar paralarını faize yatırdı ve bizim gibi üreticilerden daha fazla para kazanıyorlar. Sonra gelip aynı parayla gelip hayvanını bizden aynı fiyata alıyor. Biz eziyetini çekiyoruz ama parayı ise aradaki aracı kazanıyor. Küçük çiftçi yani bizim gibi az hayvanı olan üreticiler her zaman kaybediyor. Ot fiyatları artıyor 6-7 lira arasında düz saman 3,5 lira ve yemin parası 500 liraya çıkmış durumda ve biz yem fiyatlarını da yetişemiyoruz.

Çoğu arkadaşta kurbanlık yapmadı ve hayvanları elinden çıkardı maalesef çiftçinin durumu iyi değil ve gittikçe de kötüye gidiyor. Faizler yüksek ve herkes faize parasını yatırıyor üretim yapmıyor. Eskisi kadar hayvan zaten yok, kâğıt üzerinde var ama gerçekte o kadar yok. Örnek olarak kâğıtta 2 milyon hayvan gözüküyor ama gerçekte bir milyon civarında. Tarım Bakanlığı kâğıt üzerinden baktığı için elimizde hayvan var diyor ama gerçekte yok. İthal ucuza geliyor ve büyükler gidip bu ucuz hayvanı alıyor, getirip satıyor ama maalesef küçük çiftçi bu hayvanı alamadığı içinde üretimi bırakıyor.”

Yem satıcılığı yapan Salan, geçen yıl yem fiyatının 300 lira olduğunu bu yıl ise artan fiyatlar nedeni ile 500-520 liradan vatandaşa sunduklarını kaydetti. Artan fiyatlar nedeni ile vatandaşların veresiye ürün aldıklarını ve esnaf olarak zorlandıklarını dile getirdi.

Editör: AYLA ALKAN