ÖSYM Başkanlığınca düzenlenen, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ikinci ve üçüncü oturumu bugün yapılacak.

Atatepe ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor Atatepe ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor

YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) dün binlerce adayın katılımıyla gerçekleşti. Bugün ise YKS’nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) sınavı 10.15 itibariyle başladı.

Adaylarla birlikte sınava hazırlık sürecini yaşayan velilerin heyecanlı bekleyişi sürüyor.

Bu yıl 245 sınav merkezinde uygulanacak olan YKS sınavı Artvin bazında 26 bina ve 9 bin 823 adayın katılımı ile gerçekleşecek. Sınav güvenliğinin sağlanması amacıyla 208 kolluk kuvveti görev yapacak.

YKS sınavının ikinci oturumu olan AYT sınavında adaylara, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimleri testlerinden oluşan bir kitapçık verilecek. AYT'de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayacak. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adaylar, sınav süresince tüm testleri cevaplayabilecek. Sınavda adaylara 180 dakika süre verilecek.

Sınava giren öğrencilerin rahatsız olmaması adına sürücülerin korna çalmamaları, yüksek ses çıkarılmaması, iş makinelerinin çalıştırılmaması, inşaatlarda çalışmaların durdurulması bekleniyor. 

Editör: Aleyna SARIGÜL MERT