Yusufeli Barajı ve HES nedeniyle değişen kara yolu ağı kapsamında inşaatı tamamlanan Yusufeli Merkez Viyadükü araç trafiğine açıldı.

AK Parti ilçe teşkilatının yangından mal kaçırır gibi sabah 8’de ansızın köprüyü açtıklarını ve ilçe halkının bundan haberinin olmadığını kaydeden Yusufeli Belediye Başkanı Barış Demirci, “Birileri gelecek açılış yapılacak denildi kimin geleceği noktasında hiçbir açıklama olmadı. 15 gündür biz burada bu köprünün sadece birileri tarafından açılmasını bekliyorken yine 25 dakikalık mesafeden yol aldık gittik. Bugün sabah sekizde ansızın gelip köprüyü açtılar. Yusufeli’nden hiç kimsenin haberi yok. Sadece Cumhur İttifakı ilçe teşkilatı sabah gelip açılışını yaptı yangından mal kaçırır gibi.” dedi.

Yusufeli Belediye Başkanı'ndan Viyadük Sitemi-2

Viyadükün tamamlanmasında geç kalındığını belirten Demirci, aynı dönemde ilçede başlanılan diğer köprü ve viyadüklerin çok daha öncesinden tamamlandığını söyledi.

Viyadük yapım sürecinde ilçe halkının çok yıprandığını söyleyen Demirci, “Büyük bir maliyet, büyük bir proje ama hayırlı olsunla geçiştirmeyeceğim tabi süreci. Çünkü bu proje yapılırken Yusufeli halkı çok eziyet çekti. 2019 yılının sonuna doğru bu projenin temelleri atıldı. Üzerinden yaklaşık 5 sene geçti. Bununla beraber başlamış olan diğer viyadüklerimiz diğer projeler çok daha erken zamanda taşınmadan, yeni yerleşkeye çıkmadan önce bitirilmişti. Geldiğimiz noktada 1 buçuk seneyi geçen zamandır biz Artvin Yusufeli arasını 15 kilometre uzattık, yaklaşık 25 dakikalık bir mesafeye tekabül etti.” diye konuştu.

“Ölümü gösterip sıtmaya razı ediyorlar”

Konuşmasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının viyadük ile senelik 43 milyon lira kar elde edildiğini, 25 dakika ve 15 kilometre mesafeye düşürüldüğü yönündeki paylaşımlarının ölümü gösterip sıtmaya razı etmek olarak niteleyen Demirci, “Evet bunlar doğru ama biz zaten bugüne kadar Artvin’e bu mesafeden gidiyorduk. Aslında ölümü gösterip sıtmaya razı etmek dedikleri olayda tam bu oluyor. Çünkü bu proje geç kalınmış bir proje. Bugüne kadar bitirilmesi gereken proje. Bugün bitti bugün açılışı var. Açılıştan hiç kimsenin haberi yok. Hatta 15 gün kadar önce bu yine açılabilirdi. Hatta seçimden önce açılıyordu. Hatta ondan bir sene önce yine açılıyordu. Bir şekilde biz buraya geldik. Bir sene boyunca viyadük ayarları bittikten sonra çivi dahi çakılmadı. Şimdi hayırlı olsun diyelim evet ama geç kalındığını burada bir beceriksizliğin olduğunu, burada bir ihmalin olduğunu da hiçbir şekilde unutmayalım. Evet, belki tüm siyasiler bir an evvel bitmesini isteyebilirdi, istemeleri en doğal olanıydı. Ama sonuca baktığımızda Yusufeli halkı bir buçuk yıl boyunca 25 dakika daha fazla Artvin’e gitti geldi.” ifadelerini kullandı.

43 milyon kar olarak aktarılanın vatandaşın cebinden çıkan gereksiz para olduğuna değinen Demirci konuşmasında şunları kaydetti:

“Viyadükümüzün ciddi anlamda ülkemize ilimize, ilçemize hayırlı olmasını diliyorum. Ekonomik olarak katkısı milli servetin bir nebze gitmesinin önüne geçti. O sosyal medyalardaki paylaşımlarda 43 milyon kâr ediyoruz dedikleri bizim cebimizden çıkan Yusufeli halkının cebinden çıkan Artvin’den, Erzurum’dan Yusufeli’ne gelip giden insanların cebinden çıkan gereksiz paraydı, gereksiz bir ödenecekti. Şimdi bunlar eski duruma yine iade edildi. Bu yeni güzelleştirilen bir şey değil. Bizim yolumuz zaten buradaydı, yolu uzattılar. Şimdi eski haline getirdiler. Dolayısıyla burada gecikmeden dolayı biz eleştirimizi yapıyoruz ama geç de olsa bittiği için de katkısı bulunan, katkı sağlayan herkese de teşekkür ediyoruz.”

Yusufeli’nde Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği Yapıldı Yusufeli’nde Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği Yapıldı

Editör: HİKMET BAŞAR