Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince yürütülen çalışmalar kapsamında, kurumalara neden olan bu böceklerin iklim değişikliğine bağlı olarak popülasyonlarının arttığı tespit edildi.

Şavşat Kültür ve Sanat Şenliği Yapılacak Şavşat Kültür ve Sanat Şenliği Yapılacak

Şavşat Sahara Karagöl Milli Parkı bölümünde 320 hektar alanda yaklaşık 14 bin ağaç, bu böceklerin etkisiyle zarar görmüş durumda. 8 dişli kabuk böceğiyle mücadelede, biyolojik yöntemlerin yanı sıra mekanik mücadeleyle böcekli ağaçların alandan çıkartılması işlemi başlatıldı.

Türkiye’de 150, Artvin’de 30 Farklı Türde Kabuk Böceği

Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Orman Entomolojisi ve Koruma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Temel Göktürk, Türkiye’de 150, Artvin’de ise 30 farklı türde kabuk böceği olduğunu belirtti. Bu böceklerin Artvin ormanlarında yayılış gösterip belli yıllarda salgınlar oluşturarak ağaçların kurumasına neden olduğunu ifade eden Göktürk, son yıllarda ise 8 dişli kabuk böceğinin Şavşat’ta yoğun bir popülasyon artışı sonrası ladin ormanlarına zarar verdiğini kaydetti.

Göktürk, Orman Bölge Müdürlüğünün başarılı bir çalışmayla böceğin salgın oluşturacağını önceden tespit ettiğini belirterek, “Orman Bölge Müdürlüğünün Sahara Milli Parkı’nda ağaç kesim yetkisi bulunmamaktadır. Özel bir izinle buradaki böcekli ağaçların kesilerek alan dışına çıkartılması zorunlu hale gelmiştir. Eğer gerekli çalışma yapılmazsa zarar bir sonraki yıl 5 katına 10 katına çıkabilir ve alanda daha fazla kurumalara neden olmaktadır. Bunun örneklerini geçmişte Hatila Milli Parkı’nda görmüştük. Geç kalınan bir müdahale sonrası kabuk böceğinin zararı üst düzeylere çıkarak binlerce ağacın kurumasına neden olmuştur. Sahara Milli Parkı’nda içerisinde kabuk böceği bulunan yarı kuru ağaçların kesilerek alandan çıkartılması zorunlu hale gelmiştir” dedi.

Zararlı Böceklerle Mücadele SürüyorBölgedeki Doğal Denge 2022’den Sonra Bozuldu

Artvin Orman Bölge Müdürlüğünün biyolojik, biyoteknik ve mekanik mücadeleyi koordineli ve başarılı bir şekilde yürüttüğünü kaydeden Göktürk, “Bölgede bu yıl 800 feromen tuzak asıldı. Her birine on binlerce böcek yakalandı ve imha edildi. Siz alandan bir böcekli ağacı çıkardığınızda 10 feromon tuzağının yaptığı işi yapmış oluyorsunuz. Bölgeye yırtıcı böcekler de bırakılıyor. Artvin Orman Bölge Müdürlüğünün yapmış olduğu çalışmayı olumlu olarak görüyorum” diye konuştu.

Bölgedeki doğal dengenin 2022’den sonra bozulduğunu anlatan Göktürk, “Böcek ekonomik zarar eşiğini aşarak zararlı konuma gelmiştir. Orman Bölge Müdürlüğü’nün uyguladığı mücadele yöntemi dünyanın her yerinde başarıya ulaşmıştır" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Artvin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından zararlı böceklerle mücadele kapsamında Sahara Karagöl Milli Parkı alanında 2023 yılında 150 adet feromon tuzağı ile 239 bin 400 adet böcek toplandı. 2024 yılında ise böceğin biyolojisi ve mevsim şartları dikkate alınarak uçma zamanı gelmeden sahalara 800 adet feromon tuzağı konularak bu yılın ilk 6 ayında 8 milyon 634 bin 380 adet zararlı böcek toplanarak imha edildi.

Biyolojik mücadele kapsamında 2023 yılında söz konusu sahalara 405 adet Thanasimus formicarius, 525 adet Temnochila caerulea ve 473 adet Clerus mutillarius olmak üzere toplam 1.403 adet yırtıcı böcek salımı yapıldı.

2024 yılında ise Şavşat Biyolojik Mücadele Laboratuvarında, Ips typographus (Sekiz Dişli Büyük Ladin Kabuk Böceği) zararlısının yırtıcısı olan Thanasimus formicarius, Temnochila caerulea ve Clerus mutillarius adlı böceklerden 6 bin adet Temmuz ayı sonuna doğru üretilerek bu sahalara salınacak.

Editör: ALİ ERAY ÇELİK