Murgul Çevre Köyleri Boğa Güreşleri Düzenleme ve Tertipleme Derneği Başkanı Mehmet Şeyhoğlu, 33. Geleneksel Boğa Güreşleri festivalinin iki gün süreceğini söyledi.

25 Mayıs’da saat 10.00’da başlayacak festivalde deste, ayak ve küçük orta boyları arenada güreşecek. 12.00’da Karakucak Güreş gösterilerinin olacağını söyleyen Şeyhoğlu, ip çekme ve çeşitli etkinliklerin gerçekleşeceğini kaydetti.

26 Mayıs Pazar günü devam edecek festivalde büyük orta, baş altı ve baş kategorilerindeki boğaların arenaya çıkacağını aktaran Şeyhoğlu, güreşlerin bitiminde ödül törenin yapılacağını söyledi.

Murgul Belediye Spor’da Başkan Değişikliği Murgul Belediye Spor’da Başkan Değişikliği

Düzenlenen festivalde toplamda 305.000 lira para ödülünün verileceğini söyleyerek amaçlarının boğaları barıştırmak olduğunu belirtti.

Artvin’de var olmaya devam eden köklü gelenekleri yaşatmak için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Şeyhoğlu, gelecek nesillere boğa güreşlerini aktarmak ve kalıcı hale getirmek için her sene Özmal Boğa güreşleri festivalini düzenlediklerini kaydetti.

Festivale girişlerin ücretsiz olduğunu vurgulayan Şeyhoğlu, “Halkın yoğun katılımı var boğalar dolu. Onlara kalacağı, yatacağı yerleri ayarlıyoruz. Herkesi bekliyoruz her sene ödülleri kendilerine taktim ediyoruz. Hiçbir eksiğimiz yoktur. İlçe belediyemizde ana sponsorumuzdur. Belediye başkanımızın yardımıyla biz bu festivali hayırlısıyla bitireceğiz. Giriş ücretimiz yoktur o yüzden herkesin katılımını bekliyoruz. Gönül rahatlığı ile oturup festivalin tadını çıkartsınlar” dedi.

Editör: AYŞE ÖZDER