Artvin'in Kemalpaşa ilçesinde azalarının tamamı kadın olan kadın muhtar adayı Emine Akbıyık, kadın dayanışmasıyla seçimi kazanacağına inanıyor.

Kadın Muhtar Adayı (3)

İlçeye bağlı Uzunyalı Mahallesi'nde yaşayan 3 torun sahibi 58 yaşındaki Akbıyık, mahallenin ilk kadın muhtarı olmak için 7 erkek rakibine karşı seçimlere hazırlanıyor.

Çocuk oyun parkı ve kadınların zaman geçirebileceği sosyal yaşam olanı olmayan mahallenin daha yaşanabilir hale getirilmesi ve sorunlarını çözülmesi için "Uzunyalı'ya kadın eli değecek" sloganıyla muhtarlığa aday olan Akbıyık, 8 azasının tamamını da kadınlardan seçti.

Altunkaya “ Yapılan Çalışmaları Yakından Takip Edeceğiz” Altunkaya “ Yapılan Çalışmaları Yakından Takip Edeceğiz”

Kadın Muhtar Adayı (1)

Azalarıyla birlikte ev ve esnaf ziyaretleri yaparak oy isteyen Akbıyık, cadde ve sokaklarda da afiş asıp broşür dağıtarak seçim kampanyası yürütüyor.

Emine Akbıyık, aslen Hopalı olduğunu ve evlendikten sonra yerleştiği Kemalpaşa Uzunyalı Mahallesinde da 35 yıldır ikamet etiği için mahallenin sorunlarını çok iyi bildiğini söyledi.

Kadınların yerel yönetimlerde yeterince söz sahibi olmadığını ve hak ettiği değeri görmediğini gözlemlediğini aktaran Akbıyık, öncülük yapmak isteğiyle muhtar adayı olduğunu ifade etti.

Kadın Muhtar Adayı (2)

Kadın dayanışmasının gücüne çok inandığını vurgulayan Akbıyık, "Bütün azalarım kadın, topluma ve ilçeye öncü olacağız. Gelecek yıllarda ilçemizde kadınların daha güzel işler yaptığını, daha önde olduğunu göreceksiniz. Bütün işleri biz kadınlar yapıyoruz. Evde, bağda, tarlada çalışıyoruz. Çocukları bir yetiştiriyoruz. Her şeyde başarılıyız ama ilçede sosyal hayatımız yok, faaliyet alanımız yok. Sosyal hayattan eksik kaldık. Bundan dolayı istek oluştu. Kadınlar birlikte adımlar atalım, kendimizi ileriye taşıyalım dedik. Eksiklerle uğraşım belki başarabiliriz dedik. Kaymakamımız kadın, belediye başkan adaylarıyla konuştuk seçilirsek bize destek olacaklarına dair söz verdiler" dedi.

Mahallenin sorunlarının yıllardan beri çözülmediğini savunan Akbıyık, "Çocukların oynayabileceği hiçbir park yok. Çocuklarımız sokak arabanın aralarında oynuyor. Torunumu çıkartıp güvenle oynatacağım bir park yok. Çocuklar için uygun yerlere park yapacağım. Kadınlar olarak eşlerimizle arkadaşlarımızla oturup zaman geçirebileceğimiz bir yer yok. Seçilirsem sorunların temeline inip kalıcı olarak çözmek istiyorum" ifadelerine yer verdi.

Kadın Muhtar Adayı (2)

Akbıyık, çevre temizliğine çok önem veren bir insan olduğunu boş zamanlarında özellikle okul çevresinde eşiyle birlikte gönüllü olarak çöp topladığını aktararak, "Seçilmem durumunda muhtarlık maaşımı çocuklara çevre bilinci kazandırmak için harcayacağım. Çocuklarda çevre bilinci oluşturmak için ödüllü yarışmalar düzenleyeceğim daha temiz bir çevrede yaşamak için. Erkek egemen toplumda yaşıyoruz. Erkekler bizi pek önde görmüyor. Biz kadın dayanışması ile kendimizi göstermek işitiyoruz. Başardığımızı herkese kanıtlayacağız." dedi.

Azalardan Naime Yılmaz, Emine Akbıyık'ın muhtarlık seçimleri için kadın oluşumuyla çıktığı yolun kendisini çok mutu ettiğini ifade ederek, bu oluşumda aza olarak yer almaktan gurur duyduğunu söyledi.

Muhtar adayının ve azlarının tamamının kadın olmasıyla ilk defa karşılaştığını anlatan Yılmaz, "Seçim çalışmalarımızda bu durum karşısında genellikle olumlu tepkiler alıyoruz. Bazı erkeklerden "Neden aranızda bir erkek" diye eleştirenlerde oldu. Her işin üstesinden gelen kadının muhtarlıkta da erkeğe ihtiyaç duymayacağını düşünüyoruz. Mahallede erkeklerden daha çok zaman geçirdiğimiz için sorunları biz daha iyi biliyoruz. Oyun parkımız yok, çocukları çıkartıp güvenli bir yerde oynatamıyoruz. Biz kadınların oturup zaman geçireceği bir yer yok. Bunlar gibi erkeklerin görmediği sorunları biz görüyoruz. Mahallemize kadın eli değecek" dedi.

Azalardan Yasemin Kar da kadınlar olarak mahallenin sorunlarını erkeklerden daha iyi bildikleri için bu sorunların çözümü adına bu yola çıktıklarını ifade etti.

Kar, "Bir kadın olarak Emine hanıma güvenim tam. Biz kadınlar bugüne kadar hep erkeklerin arkasındaydık. Şimdi erkekler bizim arkamızda dursun. Biz erkeklerden de destek bekliyoruz" dedi.

Sibel Kabaosmanoğlu da Emine Akbıyık’ın adaylığını ve kadınlarla yola çıkmasını çok takdir ettiğini ifade ederek, "İş yerime geldi ve kadın dayanışmasından bahsetti. Kadının toplumun her yerinde her kademesinde olması gerektiğini söyledi. Bizde onun yanında ve destekçisi olduk. Bunu kendimiz için değil, Emine hanım için değil. Tüm Kemalpaşa için istiyoruz. Kadınlara güzel bir örnek teşkil edeceğiz" ifadelerine yer verdi.

Editör: HİKMET BAŞAR