Artvin Çoruh Üniversitesi, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki göstermek amacıyla "Filistin'deki Bebeklerin Çığlığı" konulu resim sergisi açıldı ve tek kişilik bir gösteri yapıldı.

AÇÜde İsrail’e protesto sergisi (1)

Kırık ayna parçalarıyla tasarladığı özel bir kıyafet giyen Artvin Çoruh Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Kemal Sağlam, öğrencilerle birlikte "İnsanlık ölüyor", "Yaşam ölüyor", “Sanat ölüyor", sloganlarıyla hem saldırıları hem de dünya kamuoyunun yaşananlara sessiz kalmasını protesto etti. Sağlam, üniversitenin Merkezi Şehir Yerleşkesi’ninde heykel ve yerleştirme sanatıyla yaptığı tabloları öğrencilerle birlikte sergiledi.

Sağlam gazetecilere, Filistin'de yaşananlara karşı sessiz kalmamak için böyle bir sergi ve düzenlediğini söyledi.

AÇÜde İsrail’e protesto sergisi (5)

Geçmişte de dünyanın değişik yerlerinde yaşanan terör saldırılarına yönelik benzer sergiler açtığını anlatan Sağlam, "Filistin'de yapılan büyük katliama, bebeklerin öldürülmesine, insanlığın kül olmasına sessiz kalmak istemedim. Bu yaşanılanlar hiç doğru değil. İnsanlık buna dur demeli. Bir sanatçı olarak artık çiçek böcek süslü şeyler boyayamaz olduk. Rengimiz soldu. Gri oldu. Resim yapamaz olduk" diye konuştu.

Genç Piyanist Altıkulaç'tan Büyük Başarı Genç Piyanist Altıkulaç'tan Büyük Başarı

AÇÜde İsrail’e protesto sergisi (3)

İnsanlığın yaşananları bir odun gibi hiç duymazdan gelmesine tepki göstermek maksadıyla eline aldığı odunla konuşarak bir gösteri yaptığını da dile getiren Sağlam, "Kudüs katliamında ölen insanları, parçalanan cesetleri tablolarda sergiledim. Elbisemdeki aynalarda seyircinin empati kurmasın sağlamak amacıyla. İnsanlık ölüyor, yaşam ölüyor ve sanat da ölüyorlar ama bunu bir türlü odun anlamıyor" dedi.

Ali Eray ÇELİK

Editör: ALİ ERAY ÇELİK