Hatay’a yardım için yola çıkan öğrenciler, okulda düzenleyecekleri şenlik programı ile minik çocuklara moral olmak istiyor. 
AÇÜ öğrencileri, asrın felaketi olarak adlandırılan Türkiye’yi derinden sarsan 6 Şubat Kahramanmaraş Depreminde hayatını kaybeden arkadaşları Zeynep Sude Azkara’nın "Çocukları sevin, dünya ölümlü dünyadır" sözü üzerine Zeynep Azkara’ya Vefa Hatay’a Destek Projesi başlattı. 
Topluma Hizmet Uygulamaları dersleri kapsamında başlatılan proje için AÇÜ Merkez Yerleşkesinde ve Milli İrade Meydanında iki kermes düzenlendi. Düzenlenen kermesler, vatandaşlar tarafından ilgi gördü.
Yoğun katılımla gerçekleşen kermeslerden elde edilen gelirin tamamını Hatay Antakya Odabaşı Anaokulu’na bağışlamak üzere yola çıkmaya hazırlanan öğrenciler, Eğitim Fakültesinin önünde toplandı. 
“9 öğrencimiz ile birlikte gidiyoruz”
Projenin amacını anlatan AÇÜ Okul Öncesi Öğretmenliği Öğretim Üyesi Fahretdin Hasan Adagideli, “Ders başlamak üzereyken Hatay Antakya’ya atanana eski öğrencim Zeynep Ünlü’nün sosyal medyada bir paylaşımını gördüm. “Buraya deprem zamanında bir sürü yardımlar geliyordu ama şu an biraz gündemden düştü, unutulduk. İçme suyuna ulaşırken bile kimi zaman zorluklar çekiyoruz” gibi bir söylemi vardı. Gördüğüm yazıyı öğrencilerimle paylaştıktan sonra depremde vefat eden öğrencimiz Zeynep Sude Azkara’nın "Çocukları sevin, dünya ölümlü dünyadır" sözünden de yola çıkarak böyle bir yola çıktık. İki kermesimizden elde ettiğimiz gelirle ve gönüllü arkadaşlarımızın topladığı oyuncaklarla birlikte eski öğrencim Zeynep Ünlü’nün çalıştığı Hatay Antakya Odabaşı Anaokulu’na doğru yola çıkıyoruz.” diye konuştu. 
“Maalesef deprem bölgesine yapılan yardımlar azaldı”
Adagideli, deprem bölgesine yapılan yardımların azaldığına dikkat çekerek “Maalesef deprem bölgesine yapılan yardımlar ilk günlerdeki gibi sık ve çok yapılmıyor.” dedi.
Gidiş amaçlarının hem hediyeleri götürmek hem de oradaki çocuklara motivasyon olması açısından şenlik düzenlemek olduğunu ifade eden Adagideli, “Çeşitli bir dizi etkinlik yaparak moral ve motivasyon vermeyi amaçlıyoruz. Dönerken Kahramanmaraş’a uğrayıp vefat eden öğrencimizin mezarını ziyaret edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
“Çocuklarla buluşmak için sabırsızlanıyoruz”
Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Selma Selçuka, hem depremde hayatını kaybeden arkadaşlarına vefa borçlarını ödemek hem de Hatay’da depremden etkilenen çocuklara yardım etmek için projeyi düzenlediklerini ve çocuklarla buluşmak için sabırsızlandıklarını ifade etti. 
Selçuka, “Topluma Hizmet Grubumuz ile birlikte anaokulundaki minik çocuklara küçük bir şenlik organize ettik. Onlara tiyatro sunacağız. Daha sonra çocukları eğlendirmek için belli oyunlarımız var onları gerçekleştireceğiz. Kurabiye dağıtımı yapacağız, çocukların yüzlerini boyayacağız. Onların yüzlerini güldürmek için elimizden geleni yapacağız.” şeklinde konuştu. 

Rize-Artvin Havalimanı'nı 5 Ayda 425 Bini Aşkın Yolcu Kullandı Rize-Artvin Havalimanı'nı 5 Ayda 425 Bini Aşkın Yolcu Kullandı

Editör: AYLA ALKAN