Artvin Çoruh Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri etkinlik kapsamında kentte yetiştirilen tıbbi aromatik bitkileri kullanarak değişik yemekler hazırladı.

Tıbbi aromatik bitkiler ön planda tutularak 2 ve 3. sınıf öğrencilerince hazırlanan yemekler jüri tarafından tat, koku, sunum, tıbbi aromatik bitkinin yemeğe kattığı lezzet şekil, görünüş ve ağızda bıraktığı his gibi kriterler göz önünde tutularak puanlandı.

Açü Gastronomi2

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Yener Oğan, 3 yıldır eğitim öğretim veren bölümde 107 öğrencileri olduğunu söyledi.

Bölüm bünyesinde kurdukları mutfakta yoğun olarak uygulamalara yer verdiklerini aktaran Oğan, tıbbı aromatik bitkilerin Artvin Çoruh Üniversitesi’nin ihtisas alanı olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:

“Tıbbı aromatik bitkilerin mutfakta kullanımının yaygınlaştırılması için öğrencilerimizi eğitiyoruz. Çorba, yemek ve tatlılar üzerinde çalışmalarımız var. Tıbbı aromatik bitkilerin mutfakta kullanımını yaygınlaştırıp, bunu özendirmek işitiyoruz. Bu bitkilerin sağlık ve aromatik yönlerini ön plana çıkartarak kent ve ülke mutfağına önemli katkılar sağlamayı planlıyoruz”

“Yaşasın 1 Mayıs Yaşasın Birlik Mücadele ve Dayanışma” “Yaşasın 1 Mayıs Yaşasın Birlik Mücadele ve Dayanışma”

Açü Gastronomi3

Kinzi, köndar, ısırgan otu, karalahana başta olmak üzere çok sayıda farklı aromatik bitkilerin yemeklerde kullanıldığını kaydeden Oğan, “Bu bitkilerin farklı yönlerini ortaya koyarak mutfakta kullanım alanını yaygınlaştırmak istiyoruz. Analizlerimizi yapıp, sonuçları kitap haline getirip Artvin ve Türk mutfağına katkı sunmak işitiyoruz” diye konuştu.

Emir Selman 3.sınıfa öğrencisi olduğunu ifade ederek, doğada yetişen tıbbı aromatik diye adlandırılan bitkileri yemeklere uyarlayıp yeni tatlar ve lezzetler elde etmeye çalıştıklarını söyledi.

Aromatik bitkilerin sağlık ve lezzet yönünü ön planda tutarak yaptıkları yemeklerin jüri üyelerince değerlendirmesinin yapıldığını kayıt altına alındığını aktaran Selman “Yaptığım dana bonfile yemeğinde kişniş bitkisini kullanarak farklı bir tat aradım. Çok fazla aroması olan bitki mevcut, bu tatları yemeklere entegre edebiliriz. Derslerimizde yaptığımız uygulamalar bunları öğreniyoruz” dedi.

Açü Gastronomi4

Öğrencilerden Ahmet Alkan da doğanın sunduğu sağlıklı lezzetleri mutfakta kullanama çalıştıklarını ifade ederek, “Bugün dağ pancarı kullanarak yemek yaptım. Jüri tarafında da çok beğenildi. Mutfakta kullanılacak tıbbı aromatik bitkiler konusunda vatandaş bilgilendirilmesi ve daha çok bitki kullanılmalı. Kinzi ve nişoşu ben burada öğrendim. Bunlar gibi çok ürün var” diye konuştu.

Bölüm öğrencilerinden Elif Can amaçlarının pek bilinmeyen gün yüzüne çıkmamış ve mutfakta pek kullanılmayan sağlık açısından da önemli bitkileri kullanarak yemek yapmak olduğunu söyledi.

Aromatik bitkilerle farklı atlar elde ettiklerini kaydeden Can, “Ben kişnişi bilmezden burada öğrendim ve bugünde kişniş kullanarak bir yemek yaptım. Çokta güzel oldu.” diye konuştu.

Açü Gastronomi4

Editör: HİKMET BAŞAR