İlçe Kaymakamlığının koordinesinde, Arhavi Belediyesi, Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarıyla Arhavi İlçe Stadı’nda organize edilen şenliğe farklı yaş gruplarından yaklaşık 150 öğrenci katıldı.

Birçok öğrencinin ilk defa futbolla tanıştığı etkinlikte öğrenciler kız erkek karışık olarak kurulan takımlarla futbol oynayarak eğlenceli zaman geçirirken, velilerde saha kenarında evden getirdikleri yiyeceklerle piknik yaparak çocuklarına tezahüratlarla destek oldu.

Futbol şenliği

Emekli beden eğitimi öğretmeni Fikret Kadıoğlu tarafından projelendirilerek 2008 yılında hayata geçirilen 6-14 yaş aralığındaki kız ve erkek çocukların karma futbol oynadığı “12. Grassroots Herkes İçin Futbol Şenliği" 9’uncu etabı Arhavi Şehir Stadında gerçekleştirilen etkinlikle sona erdi.

Futbol şenliği

İlçe Kaymakamı Burak Çimşir, şenliğin 9’uncu etabına ev sahipliği yaptığını ifade ederek amaçlarının çeşitli kademelerde bulunulan öğrencileri bir araya getirerek, futbolun kardeşlik, barış, dostluk olduğunu vurgulamak olduğunu söyledi.

Etkinliğe sadece öğrencilerin katılmadığını ifade eden Çimşir, “Öğrencilerimizin yanı sıra öğrenci velilerimiz, öğretmenlerimiz, ilçe protokolümüz onun haricinde spor yazarlarımız, sporla alakalı akademik çalışmalarda bulunan akademisyenlerimiz ile birlikte bu etkinliği düzenliyoruz. Etkinliğin düzenlenmesinde baştan sona kadar emeği olan Fikret ve Sabri hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Onların emeğini katkılarını yadsıyamayız” dedi.

Whatsapp Image 2024 06 06 At 13.55.46 (1)

Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran da bu tür spor etkinliklerinin temel amacı çocukları sporla buluşturmak olduğunu kaydederek, “Onlarda spor bilinci oluşturmak, sporu tabana yaymak ve bu çocuklarımızı yeteneklerine göre olimpik sporcu yapmak için bu tür etkinlikler düzenliyoruz. Bu çocuklarımızın hem ülkemizi hem milletimizi temsil edecek kaliteli sporcular bulmalarını sağlayacağız.” diye konuştu.

Beden Eğitimi Öğretmeni Fikret Kadıoğlu Uefa’nın başlatmış olduğu projeyi biz Arhavi’de 12 yıldır uyguladıklarını belirterek, “Amacımız futbolu sevdirmek çocukların dürüst, saygılı, centilmen yetişmelerini sağlamak. Çünkü bizim saha içerisinde mavi kart uygulamamız da var.  Anaokulu öğrencileri, aileleri ile birlikte hem eğleniyor hem de piknik yapıyorlar. Bir yandan müzik çalıyor, bir yandan oyun oynuyorlar.” ifadelerini kullandı.

AFAD'ın Çalışmaları Değerlendirildi AFAD'ın Çalışmaları Değerlendirildi

Futbol şenliği

Gazeteci Spor Yazarı Bülent Tuncay da bu etkinliğin Milli Eğitim Müfredatına alınması gerektiğini belirterek,  “Arhavi’ye bu üçüncü gelişim çok önemli bir organizasyon. Uefa’dan ödül alan bir proje Karadeniz’in küçük bir ilçesinde hayat buldu ve burada yüzlerce öğrenci Fair-Play ruhu ile tanışıyor ve eğitim alıyor.” şeklinde konuştu.

Spor yorumcusu Melih Gümüşbıçak da, “Arhavi’de dünyanın en güzel spor ortamının içerisindeyim. Çünkü burada tam anlamıyla 7’den 77’ye herkesin bir futbol sahasında ortak amaç için bir araya geldiği bir ortamdayım. Tam bir şenlik, futbol şenliği. Bu şenliğin bir de geleneksel hale dönüşmesinde bu şenliğin başlamasında sporun gerçek amacı olan fair play ilkelerine uygun olarak yapılmasında ve bunun öğretilmesinde en büyük emeği olan Fikret Kadıoğlu’nu Turgay Biçer’i ve Arhavi ilçesinin, Artvin ilinin ileri gelenlerini bütün protokolü tebrik ediyorum. Gerçekten muazzam bir ortam yaratmışlar. Ben de buranın bağımlısı oldum artık bundan sonra sizlerleyim.” dedi.

Futbol şenliği

Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Turgay Biçer ise etkinlikte yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Olağanüstü bir spor şenliği yapıyoruz. Yediden yetmişe bütün herkesin katıldığı ama zor oturttuğumuz bir çalışma yapıyoruz. Dünya çapında ödül alan bir çalışma yapıyoruz. Bir beklentimiz var buradaki bu yeşeren olayın tüm Türkiye’nin bütün köylerine, bütün mecralarına, bütün şehirlerine yayılmasını istiyoruz. Çünkü burada spor kültürü var. Futbol burada bir araç. Burada çocuklar dürüst oyunu öğreniyorlar, karakter geliştirmeyi öğreniyorlar.”

Editör: HİKMET BAŞAR