İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Okuyan Artvin Projesi kapsamında kurulan ‘Küçük Kalemler Büyük Hayaller Yazarlık Atölyesi’nde 5,6 ve 7’inci sınıf öğrencilerinin yazdığı 21 farklı öykü ‘Kum Tanesi’ adlı kitapta birleştirildi.

Artvin’de çocuklara kitap okumayı ve doğayı sevdirmek amacıyla ikincisi düzenlenen “Çocuk-Edebiyat-Tabiat Şenliği”nde stant açan küçük yazarlar, kitaplarını imzalayarak arkadaşlarına hediye etti.

Fındık kahverengi kokarcanın tehdidi altında Fındık kahverengi kokarcanın tehdidi altında

Küçük Kalemler Büyük Hayaller Yazarlık Atölyesi Koordinatörü Atatürk Ortaokulu Öğretmeni Soner Durmuş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, öğrencilerin hayallerini ve duygularını kaleme dökerek kitap oluşturduklarını kaydetti.

Arhavi kitap-2

Kitaptaki bir öyküyü de İngilizceye çevirdiklerini belirten Durmuş, “Proje kapsamında küçücük yüreklerle bir araya geldik. Yaklaşık 21 öğrencimizin öyküsünü, hayallerini duygularını kelimelere dökerek kitaplaştırdık. Kitabımızdaki bir öykümüzü de İngilizceye çevirdik. Çocuklara büyük etkisi oldu bunun küçük yaşta yazar oldular, kitaplarını imzalayıp arkadaşlarıyla paylaşıyorlar. Özlenen bahara gökkuşağından köprüler kurmaya çalıştık. Bu köprüde okuyucularımızla buluştuk. Çocuklarımız çok mutlu, biz çok mutluyuz, üretmek güzel bir şey, insan ürettikçe güzelleşiyor.” dedi.

Çalışma içerisinde olduğu için çok mutlu olduğunu aktaran Durmuş, “Milli Eğitim Müdürlüğümüzün Okuyan Artvin projesi kapsamında ARGE ekibinin büyük destekleri oldu. Ayrıca Arhavi ilçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz de destekledi. Emeği olan herkese ve öğrencilerime teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Arhavi kitap-1

Okulun 6-A sınıfı öğrencilerinden ve kitaptaki ‘Efe’nin Seyahati’ isimli öyküsünün yazarı Ruşen Ali Sönmez ise, projede yer almaktan ve öykü yazmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Bizim yazma sürecimiz ilk önce Soner hocamızın bizi teşvik etmesiyle başladı. Arkadaşlarımızla da konuştuk yazmaya başladık. Ardından öykülerimizi hocamıza verdik. Hocamız da bunları kitap haline getirip düzenledi ve basıldı. Yazar olmaktan dolayı çok mutluyum benim için çok keyifli süreçti” ifadelerini kullandı.

‘Küçük Dedektif’ öyküsünün yazarı Kıvanç Oruç da yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Bu işe hocamızın teşvikiyle başladık ve buralara kadar geldik. Arkadaşımızla beraber toplantılar yaptık ve sonunda bu kitabımızı çıkarmayı becerdik. Yazmayı çok seviyorum özellikle konuşu maceralı bir hikaye olunca daha da keyif alıyorum. Çünkü macera türleri daha çok hoşuma gidiyor kitaplarda. Uzun yazmayı seviyorum ama öykü olunca daha çok hoşuma gidiyor.”

Editör: HİKMET BAŞAR