İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar'ın Milli İrade Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Whatsapp Image 2024 04 23 At 15.49.52

Vali Cengiz Ünsal, Yeni Mahalle İlkokulu bahçesinde devam eden kutlamalarda, istiklalin sembolü olan TBMM'nin kuruluşunun ve milli egemenliğin tüm dünyaya ilan edilişinin 104. yıl dönümünü büyük bir coşkuyla kutlamanın mutluluğu içerisinde olduklarını söyledi.

Konuşmasında, “Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün egemenlik kayıtsız şartsız milletindir sözünde kuruluşunun önem ve manasını bulan Milli Mücadele sürecini en iyi şekilde yöneterek zaferlere imza atan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ezelden beri hür ve huzurlu yaşamayı, kendine düstur edinen aziz milletimizin egemenliğinin birlik ve beraberliğin timsali olmuştur.” Diyen Vali Ünsal, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milli irade yurdumuzun dört bir köşesinde yaşayan vatandaşlarımızı bağımsızlık mefkuresi etrafında tek bir ses olarak birleştirilmiş istiklal mücadelemizin zafere ulaşmasını temin etmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ortaya koyduğu bu sarsılmaz irade, esaret altında yaşayan diğer milletlerin bağımsızlık mücadelelerine ilham kaynağı olmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan gününün Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından bayram olarak çocuklarımıza armağan edilmesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin daima payidar kılınmasında ve milletimizin bağımsızlık iradesi yaşatılmasında yeni nesillere verdiği önemli ve güveni göstermektedir. Ülkemizin her köşesinde coşkuyla kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının kalplerinde dostluk ve kardeşlik hislerinin yeşermesinde ve yaşatılmasında önemli bir vesile teşkil etmektedir. Sevgili çocuklar, sizler milletimizin umut çiçekleri, aydınlık yarınlarımızın güçlü kollarısınız. Bu bakımdan sizleri sağlıklı, eğitimli ve mutlu bireyler olarak hayata devam etmeniz bizim en büyük arzumuzdur. Hedefimiz sizleri inisiyatif alabilen, özgürce düşünebilen, sorgulayan, kendi toplumunun ve evrensel anlayışın doğrularından haberdar olan hayatın güçlükleri ile baş edebilecek güçte, donanımlı gençler olarak yetiştirilebilmektedir. Bunu başarabildiğimiz takdirde, bugünün çocukları, yarının gençleri olarak sizler ülkemizin sadece zenginliği değil, dinamizminin ve değişen potansiyelinin kaynağı olacaksınız.

Whatsapp Image 2024 04 23 At 15.49.52 (1)

Özellikle teknoloji ve bilişim alanında çağın ve geleceğin gereksinimlerini önceden tespit ederek kendini donatan nitelikli, vizyon sahibi, özgüveni olan milli şuuru yüksek düşünen nesiller büyük Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasındaki en büyük paya sahip olacaktır. Ülkemizin bu doğrultuda tesis ettiği altyapısıyla birlikte sağladığı imkanlar, gençlerimizin bu hedeflerine ulaşmasının önünü açacak kapasiteye fazlasıyla sahiptir. Sevgili çocuklarımızın belleklerine ve yüreklerine nakşettiği vatan ve millet sevgisi. Onların gözlerindeki yaşama sevinci ve umut ışığı ülkemizin mutlu yarınlarına olan inancımızı güçlü kılmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Büyük Millet Meclisimizin ilk başkanı Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi. Saygı ve minnetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2024 04 23 At 15.49.54

Törende konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, ise 23 Nisan’ın dünyadaki tüm çocuklara en güzel armağan olduğunu belirterek, “Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasıyla egemenliğin kayıtsız şartsız milletimize ait olmasının 104 yıl dönümünü gurur ve mutluluk içinde bir arada kutladığımız gündür. Ülkemizin dört bir köşesinde coşkuyla kutladığımız 23 Nisan, geleceğimizin teminatı, vatan topraklarının mirasçısı sevgili çocuklarımıza ve dünyadaki tüm çocuklara atalarımızdan kalan en güzel armağandır. Sevgili Çocuklar, Yurdumuzun her bir karışını düşmana karşı korumuş, gövdesini siper ederek bu güzel vatanı bizlere emanet etmek için canını ortaya koymuş bir neslin evlatları olduğunuzu her zaman hatırlayın. Sizler, bugünün küçükleri yarının büyükleri olarak bizlerden sonra da güzel Türkiye’mizi daha ileriye taşıma görevine sahip olacaksınız. Bilginizle, çalışkanlığınızla, azminizle ve vatan sevginizle ülkemizi bilim, teknoloji, sanat ve spor gibi birçok alanda gururla temsil edeceğinize ve milletimizin refahını yükseltmek için sürekli çalışacağınıza inancımız tamdır.” diye konuştu.

Whatsapp Image 2024 04 23 At 15.49.53

Konuşmaların ardından, öğrenciler halk oyunları gösterileri sahneledi.

Jeff Flake Artvin'de Jeff Flake Artvin'de

Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle tamamlanan törene, Belediye Başkanı Bilgehan Erdem, Garnizon Komutanı Piyade Albay Muhammet Kelami Kablay, Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Emre Büyükyurt da katıldı.

Editör: HİKMET BAŞAR