Artvin’in halk oyunlarının vazgeçilmez enstrümanı olan akordeon, yerel sanatçıların elinde hayat bulmaya devam ediyor.

Küçükten büyüğe herkesin sesini duyunca dayanamayıp horon oynamaya başladığı akordeonu çalmaya çocukluk yaşta hevesle başlayan Mürsel Akdemir, 32 yıldır enstrümanını elinden düşürmediğini söyledi.

Artvin'de akordeon sesi duyulduğunda tüylerin diken diken olduğunu belirten Akdemir, bu enstrümana duyulan sevginin kendisi için vazgeçilmez olduğunu ifade etti.

Genç yaşta akordeon çalmaya başlayan Akdemir, köy düğünlerinde sahne alarak yeteneklerini geliştirdiğini kaydetti.

Kendi kendine öğrendiği müzikle kısa sürede dikkat çeken Akdemir, İstanbul'a giderek burada çeşitli konserler, düğünler ve festivallerde sahne alıp birçok yerel televizyon kanalında programlar yaptığını dile getirdi.

Yaz aylarında memleketine dönen sanatçı, katıldığı festivallerle kültürünü yaşatmaya ve bu kültüre hizmet etmeye devam ediyor.

Akordeon sanatçılarından esinlenen ve onlardan feyz alarak müzik kariyerine başlayan ve Mehmet Yılmaz ve Erol Alkan gibi önemli sanatçıları örnek alan Akdemir, bu ustaların büyük değerler olduğunu vurguladı.

Akdemir, “Örnek aldığım büyüklerimiz akordeon sanatçılarımız oldu, onlardan esinlenerek, feyz alarak başladım zaten çobanlık yaptığım zaman da türkü söylüyordum kendi kendime. Kendimde bir müzik kulağı olduğunu fark ettim. Aynı zamanda saz da çağırıyorum. Mehmet Yılmaz, Erol Alkan gibi önemli sanatçılarımızı örnek aldım. Gerçekten bunlar bizim çok büyük değerlerimiz, çok büyük ustalarımız. Bundan sonraki dönemlerdeki bizden sonra gelen gençlere de örnek olmaya çalışacağız. Çocukken düğünlere gittiğimizde başka şeylerle ilgilenmezdim sadece akordeon çalan kişiye bakardım. nasıl çalıyor, hangi metotla çalıyor diye gözüm hep onlarda olurdu. Çok büyük bir hevesim vardı onlardan esinlenerek tabii ki kendimde bir şeyler koyarak kendime has bir stil oluşturdum.” dedi.

Şavşat Ormanları Hızla Yok Oluyor Şavşat Ormanları Hızla Yok Oluyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kültür bölümünde müzik yapan sanatçı, tamamen müzikle uğraşıyor ve Karadeniz'in yanı sıra diğer yörelerin türkülerini de akordeon ile icra ediyor.

Müzikal kariyerinde kendi bestelerine de yer veren Akdemir, albüm çıkarmayı düşündüğünü fakat günümüzde insanların sosyal medya ve YouTube kanallarında müzik dinlemeyi tercih etmesi nedeniyle 4 tane single çıkarmayı tercih ettiğini aktardı.

Mürsel Akdemir, kültürün önemine vurgu yaparak gençlere kültürlerine sahip çıkmaları çağrısında bulundu.

"Bütün Türkiye açısından diyorum, hangi il olursa olsun herkes kültürüne sahip çıksın. Yavaş yavaş kültürümüz kayboluyor. Bu kültür çok değerli, çok önemli," diyen Akdemir, eski oyunlara ve kültürel değerlere sahip çıkmanın önemini belirtti.

Editör: HİKMET BAŞAR