6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen deprem felaketinin üzerinden 1 sene geçti. Artvin Valiliği, deprem felaketinin 1’ncı yılı nedeniyle depremin gerçekleştiği saat olan 04.17’de Artvin Valiliği Toplantı Salonu’nda anma programı düzenledi.

Anma programında Artvin İl Afat ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘6 Şubat Kısa Film’ gösterimi yapıldı. Yapılan anma programına Artvin’deki kamu kurum ve kuruluş amirleri ve STK öncüleri katılım sağladı.

Anma programında açılış konuşmasını gerçekleştiren Artvin Valisi Cengiz Ünsal, Asrın felaketi acılar ve kayıplarla sonuçlanan depremlerin gönüllerde bıraktığı sızı ve hayatını kaybeden insanların acısı hiçbir zaman unutulmayacağını söyledi.

Asrın Felaketinden Asrın Birlikteliğine-3

Binlerce yıllık ortak geçmişinde; acıyı, sevinci, zorlukları hep birlikte yaşamayı ve paylaşmayı şiar edinen Türk milletinin, 6 Şubat'ta yaşanılan asrın felaketinden, asrın birlikteliğine uzanan bu zorlu süreçte; bir kez daha millet olarak kenetlenme ve dayanışma ruhu içerisinde tüm acıların ve zorlukların üstesinden elbirliğiyle gelinebileceğini gösterdiğini belirten Vali Ünsal, “Gücünü milletinden alan devletimiz, asrın felaketi olarak nitelenen bu depremlerin maddi ve manevi izlerinin silinmesi ve hayatın olağan akışına dönmesi için ilk günden beri tüm kurumlarıyla eş güdümlü bir şekilde çalışarak milletinin yanında olduğunu bir kez daha göstermiştir. Yaşanan felaketin yıkıcı etkilerini gidermeye ve depremzedelerimizin yaralarını sarmaya yönelik çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir” dedi.

Vali Ünsal yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;

“Valiliğimiz koordinesinde; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşlar ve özel sektörün is birliğiyle Artvin olarak bizler de ilk günden itibaren bütün imkânlarımız ve insan gücümüzü bölgeye sevk ederek depremzede vatandaşlarımızın yardımına koştuk. İlimizin hayırsever is insanları ve hemşerilerimizin yoğun teveccühleriyle toplanan ayni ve nakdi bağışlar hızlı bir şekilde bölgeye ulaştırıldı. Deprem sonrası yurtlarımız ve kamu misafirhanelerimiz başta olmak üzere ilimizde hizmet veren otellerde depremzede vatandaşlarımızı misafir ettik. "Evim Yuvan Olsun" kampanyası kapsamında, evlerini deprem mağduru vatandaşlarımıza açan hemşerilerimiz büyük bir misafirperverlik örneği sergiledi.”

Asrın Felaketinden Asrın Birlikteliğine-4

Anma programında konuşma gerçekleştiren Artvin İl AFAD Müdürü Kemal Şenlioğlu, 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye’nin en acı günlerinde birine uyandığını belirterek 6 Şubat depremi Türkiye tarihinde yaşanmış en yıkıcı deprem serisi olarak kayıtlara geçtiğini söyledi.

Dünya üzerinde araştırmalara göre Türkiye diri fay hatlarının en yoğun olduğu 10 ülke arasında yer aldığını aktaran Şenlioğlu, doğanın her fırsatta depreme hazırlıklı olunması yönünde mesaj verdiğini söyledi.

Yaşan depremler sonucu Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Elazığ ve Kilis olmak üzere 11 ilin etkilendiğini belirten Şenlioğlu, “Binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiş, binlerce vatandaşımız yaralanmış ve binlerce binalarımız hasar görmüştür” dedi.

Şenlioğlu yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;

“06 Şubat Pazarcık ve Elbistan depremleri saha ve sismik verileri dikkate alındığında Doğu Anadolu Fayı ile ilişkili birden fazla sayıda fay parçasının (Narlı, Gölbaşı, Erkenek ve Amanos) çoklu kırılma şeklinde karmaşık bir deprem yapısı ortaya koyarak kıldığı, yine 06 Şubat saat 13.24'de meydana gelen Elbistan depreminde Çardak ve Doğanşehir fayına verev bir parçanın aynı anda kırıldığı değerlendirilmiştir. 300 km ile 130 km uzunluğunda yüzey kırığı ile 6.5 metre üzerinde yer değiştirmeler meydana gelmiştir. Ancak Kahramanmaraş merkezli pes peşe meydana gelen depremler ve 20 Şubat 2023 Yayladağı (Hatay) depremi hasar ve can kayıpları açısından değerlendirildiğinde bölgede meydana gelen hasarın her üç depremin de etkilerini içermekle birlikte esas olarak ilk depremin yıkıcı etkisinin daha fazla olduğu düşünülmektedir. İlk depremde hasar alan yapılar sonraki depremlerde de hasar almış, yıkılmıştır.

Uzmanlara göre yaklaşık dokuz saat arayla meydana gelen bu depremler olağandışı ve ender görülen doğa kaynaklı afettir.”

Asrın Felaketinden Asrın Birlikteliğine-1

Asrın Felaketinden Asrın Birlikteliğine-2

Öğrencilerle Buluştu Kitaplarını İmzaladı Öğrencilerle Buluştu Kitaplarını İmzaladı

Ali Eray ÇELİK