"Kurban Bayramı’na yarın kavuşmuş olacağız” "Kurban Bayramı’na yarın kavuşmuş olacağız”

Artvin Yerel Ata Tohum Derneği tarafından bu yıl 6’ıncısı düzenlenen etkinlikte ata tohumlarından üretilen fideler vatandaşlara ücretsiz dağıtıldı.

Belediye önünde kurulan kent pazarında düzenlenen şenlikte, doğal ortamda üretilen domates ve kadife çiçeği fideleri yoğun ilgi gördü.

Ata tohumu-2

Etkinliği düzenleyen Yerel Ata Tohum Dernek Başkanı Filiz Akyüz, 6 yıldır bu etkinliği düzenlendiklerini belirterek, “Ata tohumu üretmeye atalık tohum gruplarıyla başladım ben bu çalışmaya. Tohum takası yapıyorduk. Ama ben ilk takasında dedim ki neden sadece tohum fide ve fidan da dağıtayım. 2018’de fide, fidan ve tohum dağıttık çok ilgi gördü sonrasında her yıl yapmaya başladım. Sonbahar’da sadece tohum takası, baharda da fide dağıtımı yapıyoruz. Ata tohumlarının kaybolmaması için bunları çoğaltma çalışması yapıyoruz. Daha çok vatandaşa ulaşması için fide dağıtım çalışmaları da yapıyoruz. Döl buğdayı ile de çalışmalar yaparak coğrafi işaret için başvurduk. Bunun için de Artvin yerel tohum derneğini kurdum. Yaklaşık 4 yıldır da bu dernek çatısı altında tohum dağıtıyoruz.” dedi.

Ata tohumu

Ata tohumlu fidelerin yanında bu yıl çiçek fidesi de dağıttıklarını aktaran Akyüz, “Belediyelere armağan etmek üzere çiçek fidesi yetiştirdim. Birini Artvin Belediyesine verdim. 2 kasa yaklaşık 1500 tane çiçek fidesi var. Ardanuç Belediyesine de götüreceğim. Kendime ait tohum bankam var. Bunu belediyelerle iş birliği yaparak geliştirmek istiyorum.” diye konuştu.

Editör: HİKMET BAŞAR