Atatepe, Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yaptırılarak 19 Mayıs 2012'de vatandaşların hizmetine açıldı.

22 metre yüksekliğinde ve 50 ton ağırlığındaki Atatürk Anıtı'na ev sahipliği yapan Atatepe’de bulunan heykel, Atatürk'ün Dumlupınar'da kayaların üzerinde yürüdüğü anı canlandırıyor.

Whatsapp Image 2024 06 20 At 17.34.28 (2)

Atatürk'ün Büyük Taarruz Zaferi öncesinde Afyon Kocatepe'deki duruşunu simgeleyen 40 ton çelik ve 10 ton bakır kullanılarak yapılan heykelin bulunduğu alan, her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca heykelin yanında 60 metre direk uzunluğuna sahip, 216 metrekarelik Türk bayrağı da burada dalgalanarak ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor.

Whatsapp Image 2024 06 20 At 17.34.28

Atatepe'yi ziyaret eden Şeyma Aslan, yolların kötü oluşundan bahsederek, şunları söyledi: “Böylesine önemli ve turistik bir mekana giden yolların bu denli bakımsız olması üzücü. Atatürk Anıtı'nı görmek için buraya gelenler, ulaşım zorlukları nedeniyle ziyaretlerini olumsuz etkileyebiliyorlar. Yetkililerin bu sorunu bir an önce çözmelerini ve Atatepe'ye giden yolların iyileştirilmesini rica ediyorum.” dedi.

Şeyma Nur Candan ise, dünyanın en büyük Atatürk heykelini görmekten dolayı duyduğu heyecanı dile getirdi.

Hız limiti 80 Hız limiti 80

Candan, “Atatürk'ün bu anıtı, onun bize bıraktığı mirası ve ülkemiz için yaptığı fedakarlıkları hatırlatıyor. Burada bulunmak, bana büyük bir gurur ve heyecan verdi. Bu eşsiz anıtı görmek, her Türk vatandaşı için unutulmaz bir deneyim olmalı.” şeklinde konuştu.

Editör: HİKMET BAŞAR