Rize’den Artvin’e getirilen nostaljik eğlence aracı festivale renk kattı. Festivalde çocuklar atlıkarınca keyfini doyasıya yaşarken, aileler de eski günleri hatırlayarak keyifli anlar geçirdi.
Festivale Rize’den katılan Süleyman Yaprak, kurduğu atlıkarınca ile yetişkinleri geçmişe götürürken çocukları da eğlendirdi.
Yazın civar bölgelerdeki festivalleri gezerek atlıkarınca hizmeti veren Süleyman Yaprak, “Aslen Erzurumluyum ama Rize’de yaşıyorum. Buzlaş makinem, mısır ve dondurma arabam, atlıkarıncam gibi 4-5 çeşit ürünümle etkinliklerde hizmet veriyorum. İnsanlar eskiden beri atlıkarıncayı çok sevdiği için gördüklerinde çok güzel tepkiler veriyorlar. Çocukların çok hoşuna gidiyor. Aileler de çok mutlu oluyorlar.” ifadelerini kullandı.
Yaprak, atlıkarıncanın nostaljik etkisine dikkat çekerek, “30-40 sene evvel mahallelerde bunun demirli olanlarıyla gezerlerdi. Mahalledeki çocuklar atlıkarıncayı görünce heyecanlanırdı. Şimdi biz de bunun daha modern halini getirdik. Aslında demirli olan da elimde var ama yeni nesil olanı getirmeyi tercih ediyorum. Vatandaşlar atlıkarıncayı görünce çok seviniyorlar. Eski günlere gittiklerini ifade ediyorlar. Çocuklar da aynı şekilde heyecanla binmek istiyorlar. Mekanizması çok basit. Kol gücüyle çeviriyoruz, dardan genişe doğru döndükçe açılıyor.” dedi.
3 dakikalık atlıkarınca hizmetini 30 lira karşılığında sunduğunu ifade eden Yaprak, güvenlik açısından 50 kilo sınırı olduğunu aktardı. 

Sitimsara Suyu Davasında Nihai Zafer Sitimsara Suyu Davasında Nihai Zafer

atlıkarınca2

atlıkarınca3

Editör: Aleyna SARIGÜL MERT